Cyklotrasa KČT č. 143 začíná na rozcestí v Ráji, její rozcestník slibuje přivést vás do Doks, jenže ve skutečnosti je všechno trochu jinak a tak dnešní povídání uvede vše na pravou míru. Hned na začátku stoupání romanovské silnice se odbočuje vlevo, do kouzelného údolíčka pod Brusným. U Příboh se zleva přidává červeně značená terénní cyklotrasa Vrátenského okruhu. Její další průběh až do Kružského dolu vede po silnici, je s naší trasou totožný a tak tu vedou převážně žlutočervené pásové značky, jen na křižovatkách doplněné žlutými směrovkami s číslem 143. Společné putování začíná pěkně ostrým stoupáním, však také šplháme pod nejvyšší kopec kraje, Vrátenskou horu. K rozhledně na jejím vrcholu odbočují další dvě větve propletence Vrátenského okruhu, jedna z centra Libovic a druhá těsně za vsí. Krátký sjezd a za lesem se objeví první výhled na Bezděz, vjíždíme do Nosálova, kde čeká několik možností občersvení po předešlém krutém stoupání. Proti proslulé hospodě U nás je další cyklistické rozcestí, doprava na Lobeč odbočuje trasa 0008, po té jsme už putovali a tak se dnes budeme držet rovně. Sjezd do Žďárského dolu je dlouhý a rychlý, cestou se rozloučíme s Vrátenským okruhem, mizícím v Kružském dole a o něco dále odbočíme i my, opačným směrem, na silničku stoupající do Bezdědic, staré vladycké vsi, zničené v roce 1859 požárem - zdaleka viditelný kostel sv.Václava je tak pouze pseudorománský, postavený v letech 1868-70.

Na křižovatce u téhle vsi najdete ceduli, objasňující pravý, doteď utajený cíl trasy 143, kterým je 20 km vzdálená Mladá Boleslav, zároveň tabule upozorňuje, že další průběh není značený, musíte se držet silnice, přes Březovice do Katusic, kde vyjedete na hlavní, z té časem odbočíte na Pětikozly a přes Rokytovec sjedete do údolí Jizery. Ve Vínci časem najdete cyklotrasu 241, sledující tok řeky od jejího ústí do Labe v Káraném až daleko na sever.

Do slibovaných Doks vede z křižovatky u Bezdědic trasa 0014. Po dvou kilometrech dojedete k hájovně Pankrác, držet se Valdštejnskosilnice rovně, jste za chvíli na Bezdězu, doprava cestou odbočuje trasa 0060 na Valdštejnsko, součást Bělského okruhu, k němuž patří i Tanková cesta, trasa 0061 do bývalého vojenského újezdu Ralsko. Naše cesta na Pankráci odbočuje vlevo, souběžně se žlutou turistickou značkou, na příjemné lesní asfaltce je dost místa pro pěší i cyklisty. Nádherný sjezd borovými lesy, plnými pískovcových skal, končí na křižovatce u Luk, zahne se tu vpravo, do Oken. Celá ves je perfektně proznačena po vedlejších cestách, hlavní silnici s nepříjemně hustým provozem jen v jednom místě přejedete. Za Okny se pak chvíli drncáte až na okraj Doks po panelce, původní starou silnici tu po výstavbě obchvatu přeměnili pluhy v pole lán, za starých časů se o nějakých cyklostezkách příliš neuvažovalo, koneckonců nebylo ani proč, vždyť i jen sehnat trochu slušnější kolo byl tenkrát zázrak, k mání byly jen nákupní skládačky a těžkotonážní Ukrajiny.

Do Doks se už vjíždí po staré silnici, kdo by měl technické problémy, potká tu cyklistickou prodejnu a opravnu. Na náměstí, ze kterého neudělali parkoviště jako v nejmenovaném okresním městě, ale perfektní pěší zónu, naše cesta končí, pro návrat tu najdete ukazatel trasy 0015, po které jsme částečně putovali minule v opačném směru. Obě trasy lze pro zkrácení či zpestření kombinovat s několika příčnými silničkami. Jedna z nich, nádherně zapomenutá asfaltečka, kde nepotkáte auto jak je rok dlouhý, spojuje Okna s rozcestím pod Tachovským kopcem, nešťastným trachytovým vrchem, ze Žďárkterého díky pilným lidským mravenečkům zanedlouho nezbyde vůbec nic, kdysi pyšná hora tyčící se nad krajem skončí v lepším případě jako jezírko, v horším to dotáhne na skládku. Další spojkou je silnička přes Luka do Ždírce, ale největší zpestření nabízí třetí varianta, silnička stoupající přes Žďár do Kruhu. Tady se bude líbit milovníkům lidové architektury, najdou tu spoustu roubených a srubových domů, některé vestavěné do pískovcových skal, v Kruhu mají navíc barokní kostel z počátku 18.století a ve zdi kostnice na hřbitově vsazené náhrobní kameny pánů Berků a Hrzánů. Silnice pokračuje až na Housku, dojet se dá až k zámku a pak si vybrat z mnoha možností, asfaltem, který dokonale prověří vaše brzdy do Tubože, nebo dalšími větvemi Vrátenského okruhu, modrá vede po Zámecké cestě rovněž do Tubože, červená, přicházející sem z Kružského dolu, pokračuje cestou přes Drnclík do Příboh. Na rozcestí u Vojetína je navíc ještě zelená, přes Vrátenskou horu vede do Libovic. Stručně řečeno, tahle část Kokořínska je pravý cyklistický ráj.