Zpráva o činnosti zásahové jednotky

hasičů města Mšena za rok 2006

     Vážené členky, vážení členové, mílí hosté, dovolte mi, abych Vás na začátku tohoto nového roku seznámil s činností naší zásahové jednotky v uplynulém kalendářním roce. Je slušností složit účty a provést rozbor, zda se nám podařilo splnit to či ono a naopak zjistit, kde máme stále ještě rezervy a kde nás tlačí bota.

    Naše jednotka skládající se z 18 členů zasahuje nejen v teritoriu našeho města, ale zejména v celé severní oblasti našeho okresu až na úpatí okresů Mladá Boleslav a Česká Lípa, kde pokrytí ostatních jednotek je takřka nulové. Svou vybaveností jsme dle požárního poplachového plánu zařazení do skupiny JPO III/2. Vlastníme 2 cisternová vozidla na podvozcích T – 815 a dopravní automobil AVIA 30. Jsme zásahová jednotka zřízená městem, která má svého velitele, kterého na návrh občanského sdružení jmenuje starosta města. Vzhledem k tomu, že se v době nedávné změnilo zastupitelstvo města i jeho starosta, může být tato zpráva také mou zprávou poslední. Zde si dovolím zdůraznit, že Sbor dobrovolných hasičů a zásahová jednotka jsou dva různé subjekty, které z nevědomosti slučují bohužel i někteří zastupitelé. Zásahovou jednotku financuje město, nikoli však dobrovolný sbor, který je občanským sdružením v rámci celorepublikového sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezka. Jelikož se naše činnost z valné většiny pojí se zásahovou jednotkou, pojďme se tedy věnovat právě jí.

     V loňském roce jsme zaznamenali 45 událostí, z čehož bylo 29 požárů, 11 technických pomocí, 1 dopravní nehoda, 1 větrná smršť, 1 planý poplach a 2x jsme bojovali s vodním živlem. Přímá škoda na všech našich zásazích byla řádově v milionech Kč a uchráněná hodnota činila  několik desítek milionů Kč, z toho jen pro vyčíslení pro finanční komisi uchráněná hodnota v městských lesích činí přibližně 2 000 000,- Kč. Na těchto 45 výjezdech se podíleli všichni členové zásahové jednotky v tomto počtu: 42 – Šimaně Radek, 33 - Šulc František a Bláha Dušan, 32 - Miklušák Pavel a Píč Karel, 24 - Škopan Petr, Smetanka Dušan a Hřebíček Michal, 17 - Vaněk Jarda, Hulicius Luboš, 12 – Mráz Antonín, Fryč Martin, Brunclík Tomáš, 3 – Zabilanský Dušan, 1 – Živec Petr, Vidman Pavel, Háze Václav a Jizba Josef.

    U této statistiky musíme zaplakat nad našimi politiky, kteří stále ještě nejen neschválili, ale ještě ani nenavrhli novelu zákona o požární ochraně. Nemůžeme se jim však divit, vždyť jen 8 měsíců sestavovali vládu než jí dali mandát k činnosti. Spousta našich členů má stále větší problémy s uvolňováním na zásah ze zaměstnání. Právě novela zákona o požární ochraně, která by například řešila i určité daňové úlevy zaměstnavatele, který zaměstnává dobrovolného hasiče stále nechce a nechce spatřit světlo světa. Jako předseda okresní rady velitelů jsem se několikrát zúčastnil krajské schůze a bylo mi velmi smutno z toho, že krajští činovníci se těmito problémy nezabývají a aby neprovedli špatné rozhodnutí, tak raději nedělají žádné. Rovněž rozdělování účelových dotací z kraje je bez systému a nesmyslně rozdělují mezi jednotky výzbroj, z nichž některé to či ono vůbec nevyužijí. Jednotky, které jsou funkční marně žádají o financi na dovybavení, avšak úředníci na kraji jsou přesvědčeni, že rozdělují spravedlivě, když podarují jednotku, která když má vyjet jednou za rok tak nenajde ani klíče od zbrojnice. V tomto směru budu stále napadat tento „spravedlivě nespravedlivý systém rozdělování.“

   Možná se Vám bude zdát, že v době, kdy jsem psal tuto zprávu jsem měl velmi naostřenou tužku, ale opak je pravdou a donekonečna se nemůžeme plácat po ramenou, jak máme ve státě vybavené jednotky. Minulé vlády se vždy probudily až po povodních nebo jiných mimořádných událostech, kdy jim tekla voda do bot a hasiče nutně potřebovaly. Doufejme, že nová vláda, na kterou jsme čekali jako nikde ve světě bude financemi myslet na všechny složky integrovaného záchranného systému.

      Vážení členové, vážení hosté, dovolte mi, abych Vás v krátkosti seznámil se zásahy v uplynulém roce. K prvnímu výjezdu jsme vyjížděli na Mělník – Blata pomáhat našim profesionálním kolegům odčerpávat vodu ze sklepů rodinných domů z důvodu prudkého tání sněhu. Druhý byl v časných ranních hodinách na požár rekreační chaty v Planých Dolech, dále jsme likvidovali požár stodoly v areálu Zemědělské společnosti v Nebuželích.

    Poté požár před bytovkou u školy, koncem března jsme odčerpávali vodu ve Skramouši, kde vlivem tání sněhu proud vody zcela zničil příjezdovou cestu k domům místních občanů, tuto akci jsme ukončili až druhý den k plné spokojenosti tamějších obyvatel. Dále jsme likvidovali požár chaty Na klůčku našeho dlouholetého člena, druhý den část našich členů se zúčastnila pytlování písku na centrálním protipovodňovém stanovišti v Mlékojedech. Z důvodu rekonstrukce místního městského koupaliště jsme odčerpávali celou náplň z bazénu do přilehlého rybníka „JEZERO“. Jediný planý poplach nás nasměroval na Řepín, kde se z údajného požáru lesa vyklubala parta lesních dělníků likvidující větve právě vytěžené paseky. V půli dubna jsme vyjížděli v nočních hodinách na požár rekreační chaty na Nových Osinalicích. Dále jsme byli spolu s rychlou záchranou službou v chatové oblasti Pod větrákem vyprošťovat osobu, která po noční konzumaci většího množství tvrdého alkoholu spadla z terasy do výkopu. Potom již následuje série lesních požárů v Ráji, Harasově, Nosálově, požár na půdě sokolovny v Lobči, odstraňování polomů po vichřici v Chorušicích, Zamachách, Kadlíně, Vrátně, Příbohách, Střezivojících a Jestřebici. 27. května nás z nočního spánku vytáhl požár stodoly a garáže s dvěma auty v části Mšena zvané Podolec. V červnu jsme likvidovali požár chaty na Romanově, požár osobního automobilu u Stránky, požár briket v hale místního podnikatele. Červenec jako první prázdninový měsíc bývá vždy po zvýšeném turistickém ruchu vždy ve znamení lesních požárů. Nejinak tomu bylo i v loňském roce a tak se nám lesy rozhořely postupně v Sedlci, Brusném, Nosálově, Romanově, Vojtěchově a u Pokliček. A na stejná místa, jen v jiném pořadí jsme vyjížděli i v srpnu, pouze se přidali Osinalice, Dolní Vidim a Příbohy.

    U těchto lesních požárů nám několikrát vypomáhali i jednotky z okolí a z důvodu nepřístupnosti mezi skalami zde zasahoval i vrtulník ministerstva vnitra. Zde se shodneme všichni, je potřeba se zmínit o vedoucím městských lesů panu Václavu Zajptovi, který nás o spoustě požárů informoval a některé odhalil již v zárodku a díky stále vozeným barelům s vodou zamezil jejich rozšíření. Několikrát nám pomohl přesunout techniku, abychom z důvodu strmého převýšení mohli zřídit přečerpávací stanici a dostat tak vodu i do špatně přístupných míst. Zachránili se tak nevyčíslitelné škody na majetku města.

    Na podzim jsme vyjížděli do Chorušic na dopravní nehodu traktoru převráceného v příkopě, po té na požár budovy skladu na místním nádraží českých drah. Ještě jsme stihli požáry lesa v Nosálově, Brusném a Dolní Vidimi a odstranění několika vyvrácených stromů. Koncem roku jsme zasahovali na požáru střechy objektu diskotéky na Romanově, v listopadu na obrovském požáru rodinného domu s přístřešky u Doubravice a v prosinci na požáru rodinného domu ve Vrátně.

    Sami vidíte, že pestrost výjezdů je různorodá a pole působnosti rovněž velké. Proto naši členové pravidelně prochází zdravotní prohlídkou, nezbytným školením, jak řidiči tak strojníci i nositelé dýchací techniky. Bez přípravy by bylo zbytečné je do nějakého zásahu posílat, protože tam už není čas něco vysvětlovat. Pravidelně se dělá rozbor jednotlivých výjezdů a příprava na krizové situace, aby dotyčný nezpanikařil a vše vyřešil s chladnou hlavou a věděl, že pracuje v týmu, kde se jeden musí spolehnout na druhého a naopak. Myslím si, že z původního hasičského řemesla se dnes vyvinul obor, který v rámci integrovaného záchranného systému poskytuje službu občanům v zájmu ochrany jejich životů, zdraví a majetku jak při vzniku požárů tak i při jiných mimořádných událostech. Je to služba lidem, kterou vykonávají jak profesionální tak dobrovolní hasiči v různých vzájemně propojených činnostech. Vzhledem k přírodním katastrofám, kterých jak ve světě, tak i u nás přibývá, budou náklady na tyto jednotky neustále stoupat. Proto hoďte za hlavu připomínky našich kritiků a škarohlídů, protože naprostá většina z nich jsou právě ti, kteří se nedokážou prosadit ani ve svém oboru a vám nesahají ani po kotníky.

    V letošním roce bychom rádi dovybavili členy zásahovými komplety, které má jen hrstka z nich, musíme v tomto směru spolupracovat s nově zvolenými členy zastupitelstva města, z kterých je většina ve své funkci poprvé a ještě bude chvíli trvat, než poznají chod města. Rovněž je třeba apelovat na ostatní starosty v okolí, neboť je jejich povinností ze zákona o obcích, pokud nemají zřízenou jednotku, sdružit finanční prostředky té jednotce, která jim dle požárního poplachového plánu zasahuje v místě jako první. Ale to už je vše v kompetenci představitelů našeho města.

     Vážení členové, vážení hosté, doufám, že jste si udělali obrázek o činnosti naší jednotky. Všem našim členům bych chtěl z tohoto místa poděkovat za neskutečný počet strávených hodin, ať již při opravě techniky, údržbě výstroje a výzbroje, ale především za čas strávený u jednotlivých výjezdů - to vše zdarma a ve svém volném čase. Stejně tak bych rád poděkoval minulé starostce města paní Marii Štráchalové za letitou spolupráci s naší jednotou, sám jsem měl tu možnost s ní spolupracovat jedno volební období jako místostarosta, tudíž vím o čem hovořím a píšu. A poděkovat by jí měly zřejmě všechny dobrovolné spolky ve Mšeně.

    Rovněž nově zvolenému starostovi přeji, až někdy ve své funkci skončí, aby se našel někdo, kdo mu za jeho práci poděkuje.

    Všem členům zásahové jednotky vyřizuji pozdrav od jejich profesionálních kolegů z HZS Mělník, kteří děkují za skvělou spolupráci a přejí Vám hodně sil do budoucna. Věřím, že pokud bude v našich silách a možnostech, tak rádi poskytneme služby každému, kdo nás o ně požádá.

    Tolik v kostce o naší činnosti v uplynulém kalendářním roce. Do toho letošního roku Vám všem i Vašim rodinným příslušníkům přeji stejně jako občanům Mšena hodně zdraví, štěstí, osobních úspěchů a ať se Vám daří vše ku prospěchu a spokojenosti všech.

         Děkuji za pozornost

           Karel Píč, velitel jednotky