Mšeno - Vážení občané, již 14. rokem běží ve městě populární dotační program, kterým město přispívá na náhradu neekologických kotlů a kamen účinnějšími a méně škodlivými zdroji vytápění. Za tu dobu jsme takto podpořili výměnu mnoha desítek kotlů a program se postupně upravoval, jak se vyvíjela legislativa v oblasti ochrany ovzduší. Novou změnu, která platí od 1. 5. 2021, bych vám rád nyní představil. Ministerstvo životního prostředí vypracovává Program zlepšování kvality ovzduší pro jednotlivé kraje. V tom našem identifikovalo stovky obcí, kde dochází k nadměrnému znečišťování ovzduší, a uložilo jim, aby činily nějaká opatření k nápravě. Mezi těmito obcemi je i Mšeno, kde stále ještě dochází k překračování povolených hodnot benzo[a]pyrenu, který dle ministerstva pochází hlavně z lokálních zdrojů vytápění. Ministerstvo jako jedno z účinných opatření navrhuje doplňování kotlů s ručním přikládáním o akumulační nádrže, které zajistí účinnější spalování v těchto kotlích, a tím se sníží nežádoucí emise. Toto doporučení jsme vyslyšeli a podporu akumulačních nádrží jsme zařadili do našeho dotačního programu. Více o škodlivém benzo(a)pyrenu se dozvíte např. na adrese https://arnika.org/benzoapyren.

Martin Mach, starosta Mšena