JIŘÍ ŘÍHA

Dolní Vidim, Kokořínsko - Stará řemesla nezůstanou zapomenuta i díky Ekocentru Koniklec a jeho Domu zaniklých řemesel, který stojí v Dolní Vidimi. Do staré roubené chalupy ale v současné době návštěvníci zavítat nemohou, proto nám ji v rozhovoru Mšenska přibližuje koordinátorka ekologických výukových programů pro Mělnicko a okolí Lenka Winterová společně se svými kolegyněmi Dagmar Kouckou, Alžbětou Vosmíkovou a Martinou Zrostlíkovou.


Co se v současné době děje v Domě zaniklých řemesel (DZŘ) v Dolní Vidimi?

Vzhledem k zimnímu období a opatřením spojeným s epidemiologickou situací se zde bohužel momentálně nic neděje. Doufáme však, že s jarem přijde nejen pěkné počasí, ale i rozvolnění a naše chalupa opět ožije. Těšíme se na všechny návštěvníky.


Přibližte těm, co vaši chalupu ještě nenavštívili, co všechno se tam mohou dozvědět a naučit.

Jedná se o jednopatrový roubený dům chlévního typu s podstávkami, pavlačí a zdobeným štítem, typický pro oblast Kokořínska. Nyní jsou v domě k vidění původní stavební technologie, hliněná podlaha, svlakové dveře, povalové stropy a okna se šambránami. Dům byl postaven ve druhé polovině 18. století, a proto je zde možné vidět mnoho zachovalých dobových vymožeností a předmětů, jako jsou kachlová kamna se zápecím a hambalkem, mísník, kredenc, ošatky, hmoždíře, škopky a máselnice. V roce 2015 jsme v Domě zaniklých řemesel a jeho okolí začali realizovat ekologické výukové programy pro děti ze škol.


O čem jsou?

S dětmi se společně vydáváme na programy „Za tajemstvím pískovcových skal“ či „Za tajemstvím lesa“ nebo poznáváme mravenčí svět s programem „Mravenčí stezkou“. Přímo v domě pak dětem nabízíme program „Zaniklá řemesla“. Díky konceptu pobytu v přírodě a hraní výukových her se programy dlouhodobě těší velké oblíbenosti nejen u dětí.


Nejste ale zaměření pouze na školy, že?

Nejsme. V roce 2015 jsme dům zpřístupnili i širší veřejnosti. Zavedli jsme takzvané Soboty pro veřejnost, během kterých si může dům kdokoli prohlédnout a vyzkoušet si stará řemesla nebo zaniklé domácí práce. Mezi takové patří například pečení housek či kváskového chleba v původní peci, pečení bramborových placek na tálech, stloukání másla, výroba vlny z česance, výroba provazů nebo drátování. Návštěvníci si mohou také vyzkoušet nevšední práce se starým nářadím. Pro děti jsou během Sobot pro veřejnost připravené hry po chalupě a okolí, kvízy, hádanky nebo třeba úniková hra ze skalního sklepa. Vstup na akci je dobrovolný, průvodci pracují na dobrovolnické bázi. Původně dětský výukový program „Zaniklá řemesla“ jsme pro velký zájem upravili také do formy pro dospělé.


Jmenovala jste aktivity v chalupě. Mohou se návštěvníci z řad veřejnosti zapojit také do nějakých akcí v okolí stejně jako školáci?

V rámci celorepublikové akce Českého svazu ochránců přírody „Setkání s přírodou“ pořádáme v okolí DZŘ botanické, entomologické či jiné odborné vycházky s výkladem. V roce 2021, pokud nám to epidemiologická situace dovolí, plánujeme pro veřejnost dvě takové procházky, entomologickou a mykologickou. Pokud se vycházky zúčastní i učitelé, lektorka entomoložka ukáže nejen hmyz, ale i metodiku, jak hmyz lovit s dětmi, jak jej pozorovat a bezpečně vypustit. Umí také doporučit, jaké pomůcky se hodí do školní výuky. (setkanisprirodou.cz). Vyrobili jsme také dvanáct naučných tabulí, šest venkovních a šest vnitřních, na kterých se návštěvníci dozvědí, jak se hospodařilo a žilo v takových venkovských chalupách. Každá tabule má také audiozáznam s texty k danému tématu. Na jedné tabuli také vypráví pamětník, který ještě v době, kdy chalupa patřila Akademii, dělal jejího správce.


Kde se vůbec vzal váš Koniklec a posléze i Dům zaniklých řemesel?

Koniklec vznikl původně jako dětský oddíl Ochránců přírody. Děti nicméně odrostly, založily občanské sdružení a zabývaly se ochranou přírody a životním prostředím. Když se na začátku tisíciletí vyskytla možnost získat chalupu od Akademie věd ČR, využily ji s vizí založení ekologického vzdělávacího centra. Chalupu však bylo potřeba nejprve opravit a uvést do obyvatelného stavu. To se nám podařilo díky mnoha hodinám dobrovolnické práce a především s finanční podporou Ministerstva kultury, MAS Vyhlídky a Ministerstva školství. V letech 2013 a následně 2014 prošel dům rozsáhlou rekonstrukcí. Právě díky opravám uvádějícím chalupu do původní podoby nás napadlo vytvořit z ní jakýsi skanzen. V roce 2020 se nám za podpory SFŽP a Středočeského kraje podařilo zpřístupnit zahradu ve svahu u chalupy a instalovat tam výukové prvky. Většina lektorů Ekocentra Koniklec jsou přírodovědci a převážná část našich aktivit s dětmi i veřejností je tak zaměřená především na poznávání přírody v okolí.


Jakým způsobem vás zasáhla pandemie koronaviru, co všechno jste museli omezit?

Od března 2020 na školách v podstatě neprobíhá prezenční výuka, na kterou jsou naše programy cíleny. Daří se nám v omezené míře pokračovat v realizaci dalších projektů, nicméně je musíme dost přizpůsobovat dané situaci. Snažíme se ale nezůstat pozadu a využíváme čas na úpravu a aktualizaci, vymýšlení dalších výukových programů pro děti a pokračujeme v dalších rozpracovaných projektech.


Spolupracujete nějakým způsobem se vzdělávacími institucemi na Mšensku?

V okolí Mšena spolupracujeme nejvíce s Mateřskou školou Chorušice. Ve vzdálenějším okolí pak se školami i školkami ze Želíz, Liběchova, Mělníka, Velkého Borku, Čečelic, Tišic, Neratovic a dalšími. Také jsme navázali spolupráci se Správou CHKO Kokořínsko a občas společně pořádáme vycházky pro veřejnost, například v rámci Setkání s přírodou nebo Netopýří noc.


Dům zaniklých řemesel není to jediné, čím se Ekocentrum Koniklec zabývá, co všechno ještě děláte?

Naše organizace se dlouhodobě zabývá problematikou hospodaření s dešťovou vodou, a to jak na úrovni pořádání vzdělávacích seminářů, zahraničních exkurzí a mezinárodních konferencí pro zástupce státní správy, samospráv obcí a veřejnost, tak na úrovni vzdělávacích programů pro školní děti. Rádi bychom čtenáře touto cestou pozvali na únorovou mezinárodní on-line konferenci „Hospodaření s dešťovou vodou“, která se uskuteční ve čtvrtek 11. února 2021. Konference se již tradičně věnuje nejnovějším trendům v oblasti hospodaření se srážkovou vodou. Letošní 6. ročník se zaměří na systém modro-zelené infrastruktury jako investici do měst. Dále nabízíme dlouhodobější výukové projekty pro děti s názvy „Vodní škola“, „Adaptace na změnu klimatu“ a „Město do kapsy“. V rámci těchto celoročních projektů mají děti možnost se reálně podílet na zlepšení udržitelnosti fungování svých škol či svého městského okolí. Výstupy těchto projektů jsou pak prezentovány důležitým institucím a jsou vybrány nejlepší návrhy na realizace, které následně ve školách proběhnou. Tyto projekty probíhají především na území Prahy, naší vizí v blízké budoucnosti však je i realizace na školách ve Středočeském kraji. V tomto období koronavirové krize mohou být pro lidi zajímavé výstupy další činnosti Ekocentra Koniklec, kterou je tvorba naučných panelů a stezek. V blízkosti Mšena, přímo v srdci Kokořínského dolu, jsme za podpory Českého svazu ochránců přírody a programu NET4GAS Blíž přírodě vybudovali stezku s názvem „Poklady Harasova“. Jak napovídá název, začíná její trasa v Kokořínském dole u rybníka Harasov a končí v osadě Bosyně hned vedle bývalého hostince U Bobra. A na jaké poklady se mohou návštěvníci stezky těšit? Nepůjde sice o zlato ani drahokamy, ale přírodní a kulturní zajímavosti, o kterých panely stezky hovoří. Kdy jindy máte možnost zahrát si na schovávanou třeba s vlkem? Všechny naše panely jsou vybaveny pohyblivými prvky, což je zajímavé hlavně pro malé návštěvníky. Trasa stezky není dlouhá (okolo 1,5 km), a je proto dostupná pro rodiny s dětmi. Stačí osedlat kolo, nastartovat auto nebo rozhýbat nohy a dorazit k Harasovskému rybníku. Ekocentrum Koniklec se také zabývá poradenskými službami, vydáváním letáků, novinových i časopisových článků. Přírodu chráníme péčí o mokřady, ochranou jírovce nebo monitoringem ohrožených živočichů a rostlin. Vyrábíme deskové i karetní hry s ekologickou tématikou, pořádáme osvětové akce pro veřejnost, příměstské tábory s badatelskou tématikou i tábory v našem Domě zaniklých řemesel.


A čím se Ekocentrum Koniklec zabývá v této zvláštní době plné omezení?

Během dlouhodobě trvající distanční výuky jsme zahájili tvorbu tematicky přírodovědných výukových videí prostřednictvím našeho kanálu na Youtube. Ty slouží jako metodické návrhy učitelům, kteří by chtěli projekty běžně nabízené Ekocentrem Koniklec realizovat se svou třídou i v tomto období. První vytvořené video se týká projektu Mikroklima v okolí školy, během kterého si děti vyzkouší role přírodovědců a badatelů. Na našem kanálu máme v plánu ve vytváření podobných videí pokračovat i nadále. Tato videa mohou posloužit také rodičům jako inspirace pro zpestření mimoškolní výuky. Video si lze pustit zde: https://www.youtube.com/watch?v=NTaGIed7K-U&t=24s&ab_channel=. Po zhlédnutí videa si i vy můžete sami zkusit odpovědět na otázku: ,,Jak by v hospodaření s dešťovou vodou obstály povrchy kolem naší školy nebo v naší ulici?“