Vážení spoluobčané, v pondělí 30. listopadu 2020 se uskutečnilo další jednání zastupitelstva města Mšena (ZM). Hlavním bodem programu mělo být schválení rozpočtu města na rok 2021, který je vlivem událostí posledních měsíců o dost nižší než v minulých letech. Po krátké diskusi byl rozpočet schválen koaličními hlasy. My jsme byli proti nebo jsme se zdrželi. Argument máme pořád stejný. V rozpočtu totiž nejsou uvedeny jednotlivé akce, abychom věděli, co vlastně schvalujeme. Tak, jak je rozpočet předložený, schvalujeme pouze nicneříkající čísla a vedení města si pak do rozpočtu na jednáních rady města zařadí, co potřebuje.

Proto jsme už v květnu 2019 navrhli a odhlasovali omezení, podle kterého rada města musí nové investice a opravy nad 200 tisíc korun projednat v zastupitelstvu. Jak to (ne)funguje, jsem vám popsal v minulém čísle. A reakce vedení města? Místo omluvy, kterou bych očekával, přišla odpověď v podobě návrhu na zrušení tohoto usnesení omezujícího pravomoci rady města. Argument byl především ten, že brzdíme rozvoj města. Náš argument byl mnohem silnější. O zásadních věcech by mělo rozhodovat ZM, k tomu je občany zvoleno. My máme navíc od vás, voličů, silný mandát a také proto chceme o všech zásadních věcech, týkajících se chodu našeho města, diskutovat. Konkrétní příklad, kdy došlo k tomu, že jsme kvůli tomuto usnesení přišli o nějakou dotaci nebo brzdili rozvoj města, starosta neuvedl. Návrh nakonec nebyl přijat a musím říct, že mě to ani moc nepřekvapilo. Nepodpořili ho totiž 2 koaliční zastupitelé. Věřil jsem dokonce 3 zastupitelům z koalice, že pro něj nebudou hlasovat. Ale oba dva, kteří to nepodpořili, byli mezi těmi 3, které jsem tipoval. Chtěl bych jim touto cestou poděkovat. Co mě nemile překvapilo, je to, že starosta předloží tento návrh, i když regulaci při nakládání s veřejnými financemi mu ukládá dokonce zákon!

Když se starostovi nepovedlo protlačit tento protizákonný návrh, předložil ihned nový návrh, ve kterém zvýšil částku na 500 tisíc korun. To ale odporovalo jednacímu řádu ZM, na což ho okamžitě upozornil kolega Flígl. Očekávám proto hned na příštím zasedání ZM návrh, aby v radě města mohli rozhodovat o vyšších finančních částkách. Budu opět věřit ve zdravý rozum těch koaličních zastupitelů, kteří již ukázali, že chápou, o co v zastupitelstvu jde.

Obzvláště když hlavní argument starosty zazněl o chvíli později při projednávání jiného bodu. Tím byl nákup staršího traktůrku na zimní údržbu a sekání trávy za 400 tisíc korun. V tomto bodě se vedla vcelku bouřlivá diskuse. My od úplného začátku, co jsme v zastupitelstvu, preferujeme pro Technické služby (dále jen TS) nákup moderního multifunkčního stroje. Psal jsem o tom dokonce i v listopadovém vydání Mšenska a přidal také ilustrační fotografii takového stroje. Vedení města o tom nikdy nechtělo ani slyšet, protože se prý jedná o vysokou investici. A tak se koupí tu cisterna za 400 tisíc, tu ojetý traktůrek za 400 tisíc. No, a to už jsme na polovině nebo třetině ceny za zcela nový moderní multifunkční stroj, který samozřejmě umí také zalévat, a to na rozdíl od traktoru s cisternou bez nutnosti vystupovat z vozidla. Umí také provádět zimní údržbu, podle mne mnohem lépe a efektivněji než kupovaný traktůrek, navíc umí zametat, vysávat, vytvořit tlakovou vodu a má i další funkce.

V diskusi zazněla i slova starosty „kdybychom to mohli schválit v radě města, tak bychom se tady o tom vůbec nebavili a traktůrek jsme dávno koupili“. Tím starosta jasně ukázal, že se s námi v ZM opravdu nemíní o ničem bavit. Nákup traktůrku byl nakonec schválen, protože ho prý nutně potřebujeme co nejdříve. Je s podivem, že 2 roky, co jsem v ZM, bylo naše sdružení jediné, které se nákupem moderní techniky pro TS zabývalo. A dnes jsme stavěni do pozice, že bráníme modernizaci strojového parku TS. Vy, kteří sledujete naše články a vystupování v ZM, si uděláte obrázek sami.

Naše sdružení udělalo již velký ústupek u veřejných WC, kde jsme podpořili levnější kontejnerovou variantu, i když jsme chtěli vybudování WC v objektu bývalé lékárny. Tentokrát ale ustupovat nehodláme. V tomto případě jsme přesvědčeni o tom, že nový stroj je jak pro město, tak TS mnohem potřebnější než několik starých, ačkoli levných strojů. Projednávaly se i další body a já na vás opětovně apeluji, abyste sledovali zápisy z jednání ZM.

Debata několikrát sklouzla i k plánu zimní údržby a jejího provádění v našem městě. Protože to nebylo na programu jednání, byla vždy debata k této problematice ukončena. Pravděpodobně se to dostane na pořad jednání příštího ZM. Jsem sám zvědavý, o čem debata bude. O provádění zimní údržby totiž něco vím. Musíme si hlavně všichni uvědomit to, že pokud je zima, může napadnout sníh, může se objevit náledí. Proto bychom měli být vždy, když napadne sníh či mrzne, za volantem či při chůzi mnohem opatrnější. Pokud sníh napadne, není v silách kohokoli vše a všude okamžitě uklidit či posypat. Pokud bychom měli moderní stroj, probíhala by zimní údržba ve Mšeně určitě mnohem rychleji a efektivněji.

Ale to podstatné, co chci k tématu zimní údržby napsat, je něco jiného. Chtěl bych vás všechny požádat, abyste městu nezištně pomohli tím, že při spadu sněhu pomůžete uklidit část chodníku nebo klidně i celý chodník před svým domem. Týká se to samozřejmě pouze těch fyzicky zdatnějších, kteří na to mají sílu. Já to u nás před domem dělám a uklízím i „městský chodník“. Nejenže tím pomohu městu, ale pomohu vlastně každému, kdo po chodníku jde. Na uklizeném chodníku je totiž mnohem nižší riziko úrazu. Udělám tím něco i pro své zdraví, protože se pohybuji na čerstvém vzduchu, a tak jsou vlastně všichni spokojeni. Zkuste to a uvidíte, že ten pocit z takto odvedené prospěšné práce je fajn. Předem vám za to děkuji. Přeji vám krásné a klidné zimní dny.

Jiří Guttenberg st.,
zastupitel za sdružení Pro Mšeno