Mšeno – Město Mšeno se může pochlubit dalším úspěchem. Za příkladnou rekonstrukci Boleslavské ulice získalo první místo v soutěži Cesty městy, a to v kategorii Liniová řešení. Cenu od Nadace Partnerství, která soutěž měst a obcí už čtrnáctý rok pořádá, v Čelákovicích převzal starosta města Martin Mach. Spolu s ním se slavnostního vyhlášení soutěže zúčastnil i autor řešení v Boleslavské ulici Marek Prchal.

„Soutěže Cesty městy jsme se zúčastnili podruhé. Poprvé to bylo s revitalizací náměstí Míru, která byla oceněna čestnou cenou časopisu Moderní obec,“ uvedl mšenský starosta, podle něhož porota odborníků ocenila na Boleslavské ulici vedle celkové úpravy i několik bezpečnostních prvků a naprostou bezbariérovost.

„Porotu zaujaly netradiční takzvané špuntové zastávky a zpomalovací semafor před školou, a také originální řešení přechodů pro chodce, kterých je v ulici pět,“ připomněl Martin Mach. Mezi výhody rekonstrukce patří mimo jiné i o poznání širší chodníky a živé ploty, které oddělují chodník před školou od silnice.

Body v hodnocení přidalo i propojení projektu s předchozí revitalizací náměstí, na které Boleslavská ulice navazuje. „Jsme rádi, že odborná porota opět potvrdila, že koncept, podle něhož se ve městě pracuje, je jak v souladu s moderními trendy, tak i s trendy bezpečnosti v dopravě,“ poznamenal starosta.

Rekonstrukce průtahu Boleslavskou ulicí ve Mšeně stála zhruba čtyřiadvacet milionů korun, většinu nákladů hradil Středočeský kraj. Silnice II/259, která městem prochází, je totiž v jeho správě. Město se na rekonstrukci podílelo opravou části chodníků a veřejnou zelení. „Šlo přibližně o tři a půl milionu korun, naštěstí se nám podařilo získat dotace na zeleň i na chodníky,“ připomněl starosta Mach. V ulici se v rámci opravy, která trvala od listopadu 2013 do listopadu 2014, objevilo i nové a úsporné diodové osvětlení, které se osvědčilo na náměstí Míru.                      

Jiří Říha