Jak se střídají roční období, střídají se i nemoci. Když se stromy převlečou do podzimních barev a zahalí nás ranní mlhy, tatam je doba vosích štípnutí, vytahování klíšťat či zranění při práci na zahrádkách a pomalu, ale jistě nastupuje období onemocnění dýchacího systému. Mnozí pacienti přicházejí v tomto období do ordinace s nachlazením, povětšinou se jedná o záněty dutin, průdušek, katary dýchacích cest. Ti méně šťastní mají zápaly plic, ale chřipka zatím, naštěstí, žádná. Ačkoli velká část pacientů přichází s přesvědčením, že má jistě chřipku.

A pak mě vždy čeká nelehká úloha, přesvědčit přesvědčeného pacienta, že se určitě o pravou chřipku nejedná, protože teplota kolem 37 stupňů, rýma a pokašlávání jsou většinou jen příznaky lehčí virózy, která není způsobena zákeřným chřipkovým virem. Pacientům říkám: „Kdo chřipku zažil, už si ji navždy pamatuje.“ Ony totiž náhle začínající horečky kolem 39 - 40 stupňů, bolesti svalů, kloubů a únava člověka okamžitě vyřadí z běžného provozu a v ten okamžik i dosud nezkušený poznává, kdo je tato nezvaná návštěva a že ho jen tak neopustí. V tomto akutním stádiu přibližně týden doslova prospíte, protože nejste ničeho schopni. Následující dny, pokud nedojde ke komplikacím, také nejsou nic moc... Teploty už (snad) máte za sebou, ale dojít vyvenčit  psa před dům či donést dříví se rovná nadlidskému výkonu, a to nemluvě o vaření teplých večeří...

Vše bude jako dřív, ale chce to svůj čas. Člověk se postupně zotavuje a pomalu se začíná vracet do běžného života. Raději opravdu pomalu, protože po chřipce je tělo výrazně oslabené a v období rekonvalescence je velmi náchylné k dalším infekcím. Po dvou až třech týdnech, pokud jste dodrželi léčebný režim (klidový režim, dostatek  tekutin, léky na horečku a bolesti,vitamíny a lehká strava) je nemoc konečně definitivně pryč a vy si můžete užívat života jako dříve. Vždyť po celou dobu si člověk nepřál nic jiného. Na závěr za nás za všechny doufám, že se nám letos chřipka v jakékoliv své podobě vyhne obloukem.

MUDr. Kateřina Hartlová, praktická lékařka pro dospělé