František Cinger: Arnošt Lustig zadním vchodem

Kniha, kterou vám tento měsíc představíme, není románem, ačkoli život hlavního protagonisty by na román vydal. Jde o autorizovaný životopis nazvaný Arnošt Lustig zadním vchodem (2009) a jeho tvůrcem je Lustigův přítel, redaktor deníku Právo, novinář František Cinger, který tímto dílem navázal na knihu 3 x 18, portréty a postřehy (2002), již vytvořil společně s Arnoštem Lustigem.

Nečekejte však rozšířené encyklopedické heslo, či dokonce bulvárně podané pikantnosti ze života světoznámého spisovatele. Dílo Arnošt Lustig zadním vchodem nechává čtenáře nahlédnout do všeobecně známých i méně známých kapitol Lustigova života. Životopis je podaný jako volný sled střípků, událostí, vzpomínek i jejich útržků a poměrně hodně čerpá jednak z toho, co o sobě sám Lustig v nesčetných rozhovorech prozradil, jednak z vyprávění jeho přátel, především spoluvězně z Terezína, Osvětimi
i Buchenwaldu, Jirky Justice. Kniha však má větší dosah, než aby byla „pouhým životopisem.“ Jde o malý exkurz do dějin 20. století. Pestrý Lustigův život, plný neskutečných náhod, četných přátelství a setkání se zajímavými lidmi, zachycuje proměnu starého kontinentu v průběhu minulých desetiletí. Kniha přináší nejen informace o Lustigovi samotném, ale o celém kontextu jeho života a díla, o motivaci jeho próz, o bezejmenných spoluvězních, kteří neměli tolik štěstí a zahynuli v nacistických koncentračních táborech, je svědectvím o jednom dlouhém životě zasvěceném práci na tom, aby se nezapomnělo na zvěrstva, která dokáže napáchat fanatismus. Mrtví zůstávají živými v našich vzpomínkách, tak by mohl znít vzkaz Arnošta Lustiga, který prostřednictvím Františka Cingera můžeme číst mezi řádky výše jmenované knihy.

Pokud se chystáte maturovat, je dílo Arnošt Lustig zadním vchodem tím, které vám může napomoci
s pochopením jednoho maturitního okruhu. Jestliže už máte maturitu či studium dávno za sebou, nevěšte hlavu, i vám může tato kniha pomoci utřídit si myšlenky a přispět k pochopení či přijetí minulosti. Ostatně – jak říká Lustigova hrdinka Dita Saxová: „Svět není to, co chceme, ale to, co máme.“        

(vkv)