Řepínská řepňačka a šátečky kaninské Bartošky
Listopad moc neláká k procházkám po lese, ale opak může být pravdou, když se vypravíte na sběr penízovky sametonohé. Výborná jedlá houba s mnoha léčivými účinky roste právě v tomto období, ostatně i proto se ji říká vánoční houba. Sametově ojíněná houba roste v trsech na pařezech a můžete si z ní připravit mnoho pochoutek. No a když nic jiného, i ten pohyb je důležitý a prospěšný pro dospělé i děti. Nebo můžete sbírat vlašské ořechy na koláče, šípek na čaj nebo se vypravit za červenou řepou. Jinak se ale nikomu nikam moc nechce a doma je snad pohoda a teplo. Je čas i na stolní hry, vyprávění a k tomu se hodí něco sladkého na zub po hutné polévce, která možná zůstane i na večeři.

Snídaně:  Kukuřičné lupínky s teplým mlékem a medem jsou dobrým startem do podzimního počasí. Na svačinu pak mšenský chléb s máslem a domácí meruňkovou marmeládou.

Oběd: Řepínská řepňačka z červené řepy – připravíme silný vývar z hovězích harf s přidáním bobkového listu, celých kuliček nového koření, soli  a pepře. Na tuku osmahneme červenou cibuli, na nudličky nakrájenou červenou řepu a mrkev. Dusíme na červeném stolním víně s rajčatovým protlakem, až zelenina změkne. Přecedíme vývar do zeleniny, přidáme kousky masa z harf a na nudličky nakrájenou šunku. Před podáním přidáme zakysanou smetanu.

Svačina: Ořechové šátečky kaninské Bartošky - nastrouhané ořechy svaříme s mlékem, cukrem, kouskem másla, vanilkou a špetkou mleté skořice. Necháme vychladnout a zahustíme piškotovými drobečky s přidáním kapky rumu nebo tresti. Připravíme si listové těsto, natenko rozválíme na válu, vytvarujeme čtverečky, vložíme ořechovou směs a zabalíme do podoby šátečků. Pečeme v troubě do zlatova.

Nápoje: Teplý nebo i studený ovocný čaj bez omezení.

Večeře: Kloboučky penízovky sametonohé osmahneme na sádle s cibulkou, solí a bílým pepřem a podáváme na topince potřené česnekem. K pití po celý den šípkový čaj a před spaním nakrájená jablka. Pro dospěláky i teplou griotku. Dobrou chuť přeje

Ivan Heidler