Kadlín – Letošní nečekaně horké léto ovlivnilo úrodu, nedostatek vody měl své důsledky. Přesto se místnost kadlínského úřadu zaplnila pěstitelskými zajímavostmi. Vůně jablek, která zde byla v několika desítkách odrůd, se mísila s vůní hroznů a zeleniny. Bylo zde několik odrůd cibule, které se letos dařilo, papriky, papričky a rajčata. Nejvíce překvapil pan Miloslav Machovec obrovským kedlubnem, řípami, cuketami a mrkvemi. Ty se v zemi různě pospojovaly a vytvořily spoustu bizardních postaviček a tvarů, které diváky velmi zaujaly. Na jeho expozici shlížely mišpule, které mnozí návštěvníci viděli poprvé. Leskla se jablíčka Vlastimila Čecha a Václava Rašáka, červenala se datlová rajčátka Erny Líbalové a voněly bylinky ze zahrádky Jitky Nové.

Úrodou hroznů se pochlubila Věra Gregorová, pletencem česneku Zdeněk Šesták, patizony a afrikány Hana Líbalová.  Své výpěstky vystavila Miloslava Bohuňková, Jana Podráská, Štefan Dvorščík ze Stránky, Josef Kazda z Ledců a další. Expozici obohatily papriky, rajčata a růžičková kapusta, zasazené v dřevěném kolečku od Dušana  Janindy. 

Své výpěstky vystavili i profesionální pěstitelé zeleniny a ovoce: Agro Liblice, farma Smotlacha  Hlavenec, Hanka Mochov středisko Zálezlice,  ZD Dřísy středisko Čečelice,   Školní  statek Mělník,  SOU Liběchov, Školní podnik  zemědělské univerzity Sady Mělník, S.A.D.  Daminěves, zelináři Jakubcovi Dřísy a Zahradnictví Zabilanský Mšeno. Výstavu ozdobily aranžérky z Květin Bezno vkusnou vazbou z dýní a květin.

Plody podzimu je nejen výstava, ale i tvůrčí dílny, hry, soutěže, prostě se v Kadlíně pět dní žilo svátečně.  Poprvé výtvarně pracovali s plody místní senioři. Vláček z cuket, želvičky z patizonů, obrázek motýla z jeřabin a semínek, mandaly barevných plodů stromů a obilních zrníček, to vše senioři zvládli a strávili krásné podzimní dopoledne lektorované Lenkou Kocierzovou. Ta také tvořila následující dny s dětmi. Protože se ale letos urodilo málo dýní, pracovalo se s okurkami, cuketami, semínky, jeřabinami, šiškami. Děti vysypávaly předkreslené motivy mákem, prosem, obilkami, fazolemi a dalšími plody, které zbarvují naši podzimní krajinu. Děti pracovaly také se senem s paní Janou Císařovou, která k nám do muzea často ráda jezdí. Poslední den výstavy v úterý Kadlín patřil dětem z MŠ a ZŠ Mšeno a ZŠ Nebužely, které vedle činnosti ve tvůrčí dílně za vedení paní učitelky Křížové poznávaly a ochutnávaly se zavázanými očima zeleninu a ovoce, které připravily pracovnice obce.

Přijeli cyklisté, návštěvníci nejen z Mělníka, ale i ostatní byli potěšeni výhrami, které si odnesli za slosované vstupenky.  Pět dvojic soutěžilo o ceny v řezání a štípání dřeva. Muzeum večerně osvětlené dýněmi a svícemi lákalo k zajímavé prohlídce. Sobotní večer byl obohacen Ohnivou show na návsi.

Samozřejmě nechyběla ochutnávka moštů z moštárny ŠEPRO Mělník a Jahodárny Vraňany, piva z pivovaru Lobeč, ovocných destilátů, marmelád a dalších výrobků z ovoce a zeleniny od našich zahrádkářů a každoroční vyhlášení vítězů soutěží o pěstitele největší dýně.  Malovaný skleněný pohár si za vítězství odnesla Markéta Tomanová. Obohacením akce byla i nabídka masných produktů z řeznictví Kohout a syn.

Nečekanou zábavou v neděli byla soutěž v jízdě na doma vyrobených dřevěných „motokárách“, na kterých  od Obecního úřadu sjížděly děti, maminky a tatínkové. Počasí Dnům podzimu přálo, i svátek sv. Václava byl příjemně slunečný. Prostě se vše vydařilo a těšíme se v dalších roce  na  pokračování výstavy: „Na český stůl českou zeleninu a ovoce.“

Lenka Kocierzová, Šestákovi

Plody podzimu letos podpořili:
Zemědělská společnost Stránka; Václav Kočí, Hradsko; AVE CZ odpadové hospodářství s. r. o., Česká Lípa; Pavel Dvorščík, Lobeč; Milan Drechsler, projektant staveb, Kadlín;  Monika Šimková, Kadlín; Jan Šimek, soukromý zemědělec Kadlín; Miroslava Ščípova, Potraviny Kadlín; Mária Polakovičová, Hostinec Kadlín; Hana Zemanová, Kadlín; Karel Zabilanský, zahradnictví Mšeno; Stanislav Maděra, soukromý zemědělec; Josef Mašek, soukromý zemědělec, Sovínky; Vladimír Šnajdr, zemědělská a lesní činnost, Mělník; Silo Mělník; Pivovar Lobeč; Moštárna Šepra Mělník; Jahodárna  Vraňany; Benkor s. r. o.  Mělnická Vrutice; Maso – Uzeniny Kohout a synové. Poskytnuté dary byly využity jako odměny pro soutěžící a jako výhry za slosovatelné vstupné. Finanční dary posloužily k úhradě veškeré zábavy, občerstvení i ohnivé show. Všem sponzorům děkujeme.

Michala Gregorová, starostka Kadlína