Mšeno, Brezno - Ve dnech 2. až 4. října se smíšený pěvecký sbor Intermezzo ze Mšena zúčastnil pěveckého setkání s pěveckým sborem z Brezna u Banské Bystrice. Karel Horňák, sbormistr Intermezza, přijal pozvání pana profesora Milana Pazúrika, který v Brezně vede místní pěvecký sbor a patří k výrazným osobnostem slovenského sborového života.

Ze Mšena jsme vyjeli ve čtvrtek po půlnoci a po devítihodinové cestě jsme dorazili do rodinného penzionu v Mýtě pod Ďumbierom nedaleko Brezna. Protože jsme byli po cestě unavení, ocenili jsme pohodlné ubytování k potřebnému odpočinku.

Odpoledne jsme měli v Brezně nejprve zkoušku a večer společné vystoupení s domácím sborem v kostele ve čtvrti Mazorníkovo. Přivítal nás moderní chrám, který právě letos slaví dvacet let od svého vzniku. Zaplněný kostel ocenil vystoupení obou sborů zaslouženým potleskem. Na závěr koncertu se oba sbory spojily k interpretaci čtveřice společných skladeb.

V sobotu jsme vyrazili na výlet na salaš Zbojská při Pohronskej Polhore. Počasí nám přálo. V nádherné krajině někteří absolvovali túru po naučné stezce zbojníka Jakuba Surovce. Další se podívali do výrobny sýrů, ostatní se kochali krajinou při posezení na terase na salaši. Tam jsme také poobědvali nejrůznější místní speciality. Na rozloučenou jsme obsluhujícímu personálu zazpívali slovenskou lidovku a vrátili se do Mýta.

Odpoledne patřilo znovu společnému vystoupení obou sborů, které si společně zazpívaly v místním kulturním domě. Poté jsme se sešli na společném posezení v místní škole, kde nás domácí náležitě pohostili. Ani my jsme nezůstali hostitelům nic dlužni. Sbormistr předal upomínkové taštičky, v nichž byly materiály o Mšeně a Kokořínsku i upomínkové keramiky žáků Základní umělecké školy Mšeno. Společně jsme si zazpívali české i slovenské písničky a navázali nová přátelství.

V neděli jsme vystoupili v kostele na náměstí v Brezně a při mši svaté zazpívali několik skladeb ze svého repertoáru. Po chutném obědě v zahradní restauraci jsme se odpoledne vydali na cestu domů.

Výlet se nám všem moc líbil. Naše koncerty měly úspěch, takže doufáme, že se na Horehroní znovu vrátíme. Dostali jsme příslib pozvání na další ročník Horehronských slavností, které se uskuteční v roce 2017. Všichni se těšíme, že přátelé ze Slovenska přijedou ještě dříve zase k nám.

Smíšený pěvecký sbor Intermezzo děkuje městu Mšenu a panu Václavu Štráchalovi ze Mšena za finanční příspěvky, které pomohly z velké části pokrýt náklady na tento zájezd.                   

Eva Chmelařová