Mšeno – Vznik klubu pro mládež, kde by bylo možné hrát společenské hry i pořádat preventivní semináře nebo zájmové kroužky, si přeje nejvíce lidí, kteří se zúčastnili dalšího veřejného fóra na téma Desatero problémů města Mšena. V rámci diskuze, kterou na sále mšenské radnice moderoval starosta města Martin Mach společně s Danou Divákovou z Národní sítě Zdravých měst ČR, měli lidé možnost upozornit na problémy, které je ve Mšeně trápí. U stolů, z nichž jeden byl zaměřen například na životní prostředí a další na dopravu nebo na kulturní dění ve městě, se účastníci fóra snažili na velký list papíru napsat co nejvíce námětů na zlepšení i to, co by si ve svém městě přáli změnit.

Hlavním problémem setkání se po součtu všech bodů po hlasování stal klub pro mládež, který ve Mšeně zatím schází. Na druhém a třetím místě se se shodným počtem hlasů umístila obnova historické cesty ze Šibence do Velkého Újezdu, kterou by mohli využívat turisté i cyklisté, a zadržování vody v krajině, zejména z pohledu rybníků v mšenském katastru, které podle rybářů často trpí na nedostatek vody.

Podstatná část návštěvníků radnice si také přeje, aby na začátku lesoparku Debř vznikla veřejná psí louka a cvičiště s překážkami. Na pátém místě skončila potřeba startovacích bytů pro mladé a pozornost účastníků mezi mnoha problémy vzbudila i potřeba větších prostor pro městskou knihovnu. Na sedmé až desáté místo poslali účastníci diskuze kulturní akce pro mládež, přístřešek u čekárny na náměstí, vymezení prostoru pro tržní prodej a pokus o zřízení stanoviště záchranné služby ve Mšeně.

Na setkáních takzvaných zdravých měst, mezi které Mšeno patří, má obvykle svůj stůl také mládež, která na sále radnice nechyběla ani letos. Zastupovali ji žáci místní základní školy, kteří dokázali své náměty v posledních letech posunout v žebříčku důležitosti na přední místa. Díky své účasti na fóru před dvěma lety mají například před školou nové hřiště, letos se jim pak podařilo protlačit na první místo mládežnický klub.

Problémy, které účastníci veřejného fóra označili body jedna až deset, budou moci ohodnotit i ostatní občané města prostřednictvím webové ankety na stránkách města. Největšími problémy se během příštího roku budou opět zabývat zastupitelé, kteří se pokusí najít cestu, jak je vyřešit ke spokojenosti obyvatel města.

Náměty a požadavky občanů, které vzejdou z veřejných diskuzí, bere vedení města opravdu vážně. Svědčí o tom i řešení problémů z loňského Desatera. Nejpalčivějším problémem tehdy byla absence společenské místnosti pro setkávání mládeže, maminek s dětmi i seniorů.

„Skupině maminek s dětmi jsme do konce letošního roku bezplatně zapůjčili místnost bývalé ordinace v Zahradní ulici, kde se s dětmi věnují například tvůrčím pracím,“ řekl účastníkům diskuze starosta Mach a dodal, že v budoucnu by maminky mohly využívat část prostor bývalého střediska vodáren, které město před časem koupilo. Město řeší i druhý problém loňského fóra, jímž je absence dětského lékaře ve městě. „Jednali jsme se všemi pediatry v okolí, podali jsme několik inzerátů, zatím bohužel bez výsledku,“ připomněl mšenský starosta.                         

Jiří Říha