Mšeno – Spirituál kvintet, to je v hudebním světě naprosto nepřehlédnutelný pojem. Toto vokálně instrumentální sdružení slaví pětapadesát let své činnosti. O to víc těší, že se s tímto hudebním tělesem podařilo domluvit vystoupení v mšenském chrámu sv. Martina. Koncert Spirituál kvintetu se uskuteční v sobotu 12. září 2015 od 15 hodin. Vedoucím Spirituál kvintetu je dr. Jiří Tichota, kterému jsem položil tři otázky.

Ve Mšeně budete vystupovat v chrámu sv. Martina, který je známý skvělou akustikou. Máte v oblibě koncerty v sakrálních stavbách?
Myslím, že mohu odpovědět za všechny – v kostelích vystupujeme pravidelně a velmi rádi. A měli jsme to potěšení a čest zazpívat si i v mnoha opravdu mimořádných: vánoční koncert jsme měli v Katedrále svatého Víta, v Praze důvěrně známe například kostel U Salvátora, Betlémskou kapli i chrám svatého Mikuláše, zpívali jsme v chrámech v Brně, Levoči, Bardějově, v Košicích, dokonce i v kostele Corpus Christi v Covent Garden v Londýně. Ale vážíme si samozřejmě i možnosti zazpívat si v malých kostelících rozsetých po celé naší vlasti. Do některých se vracíme pravidelně a někde po léta přispíváme koncerty k jejich obnově.

Máte vy nebo někdo z vaší formace osobní vzpomínku na naše městečko nebo ho navštívíte poprvé?
Pokud jde o mne osobně, příjmení Tichota pochází z Mělnicka, a to je do Mšena, co by kamenem dohodil. Tedy aspoň bývalo, za mlada...

Spirituál kvintet koncertuje neuvěřitelných pětapadesát let. Chystáte pro své fanoušky akci k tomuto jubileu?
Padesát pět let je významný rozměr i v životě lidském, natož v historii jedné kapely. Oslavy budou, jak se patří. Jubilejní koncerty se uskuteční v pražské Lucerně a množné číslo není překlep. Začínali jsme na třech koncertech, pak přidali čtvrtý a všechny již jsou vyprodané. V těchto dnech se začínají prodávat vstupenky na pátý koncert, takže Lucerna zažije hodiny naší muziky ve dnech 15., 16., 17., 18. a 19. října.  Také hosté budou mimořádní. Vedle bývalých členů s námi na všech kocertech zazpívá hvězdná Dagmar Pecková. První koncert přivítá Jarka Nohavicu a všechny zbývající ozdobí Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Krásný dárek k výročí nám dal Supraphon, který vydal krásnou krabičku s našimi osmi prvními alby a jedním albem kuriozit. Další CD obsahuje výběr nejnovějších písní současné sestavy a bonus představuje DVD s třemi hodinami obrazových záznamů SK.                

Karel Horňák