Podkováňský guláš s mšenským chlebem

A máme tady září, děti musí do školy a velkou radost z toho nemají. Holt podzim se blíží a s tím nic neuděláme. Tropy jsou pryč, tak si alespoň dopřejeme něco hutnějšího do žaludku, i když ovoce a zelenina by měly být stále základem. Krouhané zelí postupně kvasí stejně jako domácí rychlokvašky. Zavařeno máme včetně rybízových a bezinkových šťáv. Hrušek a jablek je přehršel a z hroznového vína bude krásné víno i ten správný mělnický burčák.

Snídaně:  Pro děti do školy, ale i pro dospěláky, horkou čokoládu s loupákem. A na cestu do školy nebo do práce: jablečné tousty - obě strany toustového chleba potřeme jemně máslem, vložíme na tenko nakrájená jablka posypaná cukrem a skořicí a v toustovači rychle zapečeme.

Oběd: Podkováňský guláš - na větší kostky nakrájenou vepřovou plec osmahneme na tuku s cibulí. Kolik masa, tolik i cibule. Osolíme, opepříme a pomalu dusíme na mírném ohni. Postupně přiléváme tmavé podkováňské pivo, až maso změkne. Přidáme nastrouhaný zázvor a rozemleté chilli papričky. Zahustíme strouhankou a na závěr přidáme dvě lžíce zakysané smetany. Podáváme s kulatým mšenským chlebem.

Svačina: Pro děti nejlépe čerstvé ovoce, případně bílý jogurt s domácím meruňkovým nebo jahodovým džemem – vhodné i pro dospěláky.

Nápoje: Rybízová nebo bezinková štáva po celý den bez omezení. A pokud již neřídíme – tak burčák v přiměřeném množství.

Večeře: Legnerovy placky - brambory uvaříme ve slupce, po vychlazení oloupáme, nastrouháme s přidáním česneku, pepře a soli. Doplníme hrubou moukou, solamylem a vajíčkem. Připravíme placky, které na malém množství tuku rychle osmahneme z obou stran. Podáváme s plátkem uzeného a kysaným zelím.

Před spaním: pořád ten burčák pokud ještě zbyl a pro děti šípkový čaj.

Dobrou chuť přeje Ivan Heidler