Kanina - Nový bezdrátový rozhlas a rekonstrukce dvou obecních bytů. To jsou investiční akce, které chce kaninská radnice zvládnout ještě do konce letošního roku. Pokud půjde vše podle plánu, nový obecní rozhlas by v Kanině měl fungovat od letošního listopadu.

Potvrdila to starostka Kaniny Jaroslava Vraná, podle níž třicet let staré ampliony před časem vypověděly službu a bylo nezbytné je nahradit novými. „Půjde o bezdrátový rozhas, který bude možné ovládat i na dálku,“ uvádí starostka, podle níž má obecní pokladnu nový rozhlas vyjít na necelých 150 tisíc korun.

Obyvatelé Kaniny budou během čtyř týdnů, kdy má vybraná firma rozhlas instalovat, dostávat aktuality z obce prostřednictvím SMS zpráv.

„Firma nám nabídla, že nám na měsíc zapůjčí systém na rozesílání textových zpráv. Pokud by se osvědčil, mohli bychom jej dál využívat společně s novým bezdrátovým rozhlasem. Ačkoli hlášení rozhlasem plánujeme na odpolední hodiny, stejně všichni občané nemusejí být v tu dobu doma, zprávy na mobil jim přitom přijdou, ať jsou kdekoli,“ připomíná Jaroslava Vraná.

Za jeden milion korun by obec do konce letošního roku ráda zrekonstruovala dva byty, které jsou nad kaninským pohostinstvím. „Zdá se to sice být nereálné, ale chtěli bychom se vejít do milionu, což by se mělo podařit. Vloni jsme totiž už jeden obecní byt nad pohostinství opravili a stálo nás to čtyři sta tisíc korun,“ popisuje kaninská starostka a dodala, že do konce loňského roku byl už nový byt obsazený mladou rodinou.

Oba byty, které v dohledné době čeká kompletní rekonstrukce, nejsou zrovna v nejlepším stavu. Z rákosových stropů odpadává omítka, dřevěné podlahy jsou děravé, stěny vlhké a v zimě rychle prochladnou.
„V bytech by mohli být ubytovaní například sociálně slabší nebo důchodci, kteří nemají na drahé nájmy,“ plánuje Jaroslava Vraná.

Další investice si v dohledné době vyžádá i obnova veřejného osvětlení, které je už léta v havarijním stavu. „Tady už se ale bez dotace neobejdeme. Rekonstrukce osvětlení by měla vyjít na zhruba dva miliony korun,“ poznamenala starostka Kaniny.                                          (jř)