Mšeno - Zpívají klasické melodie, moderní hity, spirituály, swing i dobře známé lidovky. A to už deset let. Přesně tak dlouho se na svých zkouškách scházejí členové mšenského pěveckého smíšeného sboru Intermezzo, který vede sbormistr Karel Horňák.

A jak se tenkrát dali hudebně naladění nadšenci dohromady? Na začátku byla podle Karla Horňáka myšlenka jeho dvou kolegyní, učitelek mšenské základní umělecké školy Jaroslavy Matúškové a Veroniky Skopcové. Na sklonku roku 2004 za ním přišly s nápadem založit pěvecký sbor. Souhlasil.

V březnu následujícího roku se na první zkoušce sešlo patnáct lidí, a to nejen ze Mšena. „Měl jsem kliku, že mezi těmi, co přišli, nezpíval nikdo slyšitelně falešně. Někteří jsou na tom sice líp, jiní o něco hůř, ale tak je to přece ve všem, i ve sportu. Všichni nemohou být nejlepší. Hlavní je, že je to stále baví,“ říká sbormistr Karel Horňák.

Sbor, jenž má v současné době třiatřicet členů, se veřejnosti poprvé představil po půl roce od svého vzniku na sokolské akademii, která se konala v rámci oslav 140. výročí vzniku Sokola ve Mšeně. Od té doby se Intermezzo objevilo na mnoha pódiích a v mnoha kostelech nejen na Mšensku.

Během desetiletého působení se mšenský pěvecký sbor zúčastnil i několika hudebních festivalů. Nejvíce členům pomohl podle Karla Horňáka hned ten první, který se konal rok po založení sboru v Nechanicích. Pak se Intermezzo představilo dvakrát v Mimoni na festivalu Písničkou se jaro otevírá a zavítalo i do České Lípy na akci Zpíváme vám k svátku.

Ačkoli se Intermezzo v poslední době zaměřuje hlavně na adventní období, výjimkou nejsou ani koncerty během letní sezony, což Intermezzu dovoluje poměrně široký repertoár.

Letošní rok je pro mšenský sbor vedle významného jubilea ojedinělý také v tom, že se poprvé podívá za hranice. Pěvci ze Mšenska se totiž na začátku října chystají do slovenského Brezna, kde se uskuteční dvanáctý ročník mezinárodního festivalu Horehronské slávnosti zborového spevu. „Jsme moc vděčni našemu městu, které nám na zájezd přispělo významnou částkou, která nám pokryje zhruba polovinu nákladů,“ připomíná Karel Horňák.

A velké připomenutí desetiletého života sboru pěvci připravují na 28. října. Právě na Den vzniku samostatného československého státu se totiž před deseti lety poprvé představili veřejnosti. Své výročí si připomenou v mšenské sokolovně v rámci oslav 150. výročí od založení Sokola ve Mšeně.         

(jř)