Mšeno - Neodmyslitelnou a tradiční součástí „Anenského“ víkendu na Mšensku je každoročně oblíbená akce, jež přitahuje nejen kolegy z chovatelského oboru, ale též rodiny s dětmi a davy lidí proudící Jezerní ulicí do Městských lázní. Většina z vás nemusí hádat třikrát, aby se dopátrala, že takovou událostí je výstava drobného hospodářského zvířectva, kterou pořádá spolek mšenských chovatelů.

Jak proběhl letošní chovatelský svátek na Mšensku? Veřejnost měla možnost prohlédnout si celou paletu zvířecích plemen králíků, holubů a drůbeže čítající přes pět set hlav v sobotu a neděli 25. - 26. 7.  Možnost návštěvy využilo na 450 zvědavců kromě dětí, kterých bylo – zkrátka a jednoduše – nepočítaně. Ty nejmenší z návštěvníků zaujalo samo sebou ihned také to nejmenší v celém areálu – kvočna se svým odchovem sedmnácti malých několikadenních kuřátek, které slepička navíc sama poctivě vyseděla. V době, kdy je spousta věcí – jak se říká – postavených na hlavu, se i zvířata šlechtí především na krásu než na užitek. Tím plošně ztrácejí kladné užitkové vlastnosti, např. schopnost samovolně odchovat vlastní potomstvo. Proto je vysezení a odchování takového počtu kuřátek pěkný výkon a úspěch. Koho příliš nepřitahovala vystavená zvířata, neopomenul se na moment zastavit u piva či jiného občerstvení a zaposlouchat se do živé hudby, která příjemně doprovázela celý víkend.

Všímavý kolemjdoucí nepřehlédl novinku letošní výstavy – nerezové voliéry na vystavování drůbeže, na jejichž nákup poskytl dotaci Středočeský kraj z jednoho ze svých fondů. S pomocí krajských peněz se za posledních několik let podařilo obměnit prakticky celou polovinu výstavního vybavení, což neušlo pozornosti ani kolegům z jiných koutů republiky, kteří nás v červenci navštívili – ve srovnání s jinými výstavišti disponujeme velmi pěkným a kvalitním zázemím, což řada lidí oceňuje zejména pravidelným vystavováním v mšenském areálu. A to i přesto, že léto není ideálním obdobím pro vystavování – králíci mění srst (línají), holubi právě odchovávají své potomstvo a k tomu všemu, co jiného, nežli riziko nesnesitelných veder, která na přelomu července a srpna panují. I přes tyto handicapy v našem městě vystavuje své odchovance na 80 chovatelů z více než 20 jiných chovatelských spolků, které mezi sebou svádějí boj v odbornosti králíků. Jak jinak se rozloučit za tímto krátkým shrnutím letošní výstavy, než konstatováním, že právě mšenský spolek v této soutěži zvítězil! Věřme tomu, že i napřesrok tomu nebude jinak.

Michal Vejvoda