Chorušice – Chorušická pouť se kvapem blíží. A návštěvníci se mají opět na co těšit. Pestrým programem se chorušická radnice, chorušická římskokatolická farnost a 1. zemědělská a. s. Chorušice, které pouť pořádají, snaží zaujmout všechny generace, rodáky i chalupáře. Program je podle starosty obce Martina Bauera tentokrát méně zaměřený na historii, ale o to více na současnost Chorušic.

Velkým lákadlem jsou, tak jako vloni, pozorovací lety legendárním strojem Antonov AN 2, který bude vzlétat v sobotu od 10 do 16 hodin z areálu zemědělské společnosti -  u vrátnice. Zážitkem pro nejmenší budou opět výstavy zvířectva a techniky, taktéž v zemědělském areálu.

„Pro účastníky pouti bude připraveno celkem pět výstav. Ta první „Strom roku 2015“ je o perfektní spolupráci obce, Okrašlovacího spolku pro Mšeno a okolí, Atelieru Trevisan, SDH Chorušice a Mateřské školy Chorušice. Společně jsme se zapojili do stejnojmenné soutěže a přihlásili lípu malolistou, lidově zvanou „lipka“, která roste již minimálně tři sta let u silnice na Mělnické Vtelno. Návštěvníci pak v rámci zhlédnutí výstavy se všemi do finále soutěže vybranými stromy mohou pro tento strom i hlasovat. Další výstava Josefa Klášterky bude pro mnohé jistě překvapením dovednosti a umu tohoto pána, manželé Hrdličkovi ze Mšena umožní všem nahlédnout do svých sbírek starých kočárků a zavzpomínat na léta mládí,“ přiblížil starosta tři z pěti výstav.

Další výstavu si pak vzal na starost Petr Mazanec, kterého jistě znají ti, kteří sledují počasí v České televizi. Má totiž talent na zachycení zajímavých úkazů na obloze a nescházejí mu samozřejmě ani patřičné znalosti v oboru. Své snímky každý den posílá do televize.
„Poutavé vyprávění Petra Mazance mohou návštěvníci zažít v sobotu ve 14 hod a v neděli ve 13 hodin v budově obecního úřadu,“ připomněl starosta.

Poslední výstava, která je věnovaná revitalizaci okolí barokních staveb v Chorušicích, bude připravena v kostele. Autorem úprav je Ing. Jan Pustějovský z Lobče ve spolupráci s Ing. arch. Norbertem Schmidtem z Prahy.
„Výběr z koncertů, stejně jako zhlédnutí pěkného ohňostroje, je již na každém, připomeňme jen, že nedělní varhanní koncert je jednou z mála možností, jak slyšet tento nástroj, který je v chorušickém chrámu od jeho vzniku v roce 1716. Stejně tak absolutorium zaslouží sólistka operety divadla Jiřího Myrona v Ostravě Jana Kurečková, sólisté pěveckého souboru Ondráš Lenka Hniličková, David Skařupa a další účinkující - profesorka Veronika Střálková a varhaník Petr Strakoš.“          

(red)