Ken Follett – Hranice věčnosti

Fond Městské knihovny rozšířil poslední díl monumentální románové trilogie Století, který v češtině vyšel pod názvem Hranice věčnosti, od britského spisovatele Kena Folletta.

Ken Follett patří k nejúspěšnějším spisovatelům světa. Napsal 30 knih, které vyšly ve 33 jazycích a ve více než 80 zemích se jich prodalo přes 150 milionů výtisků. Seznam titulů, které vydal, končí zatím právě trilogií Století. Je to výborný vypravěč, známý nejen svými špionážními či detektivními romány, ale i svými rozsáhlými historickými díly. Jako nejznámější jmenujme rozsáhlou historickou fresku Pilíře země, která se odehrává v Anglii 12. století.

Anotace: Monumentální románová trilogie Století bestselleristy Kena Folletta vrcholí – po Pádu titánů a Zimě světa, mapujících fiktivní osudy pěti rodin v různých částech světa, dramaticky poznamenané první a druhou světovou válkou, přichází poslední díl ságy, Hranice věčnosti. Do životů Maud von Urlich a jejích potomků v Berlíně, rodu Dewarových ve Spojených Státech, Ethel Williamsové a její londýnské rodiny i rusko-amerického klanu Peškovových tentokrát zásadním způsobem vstoupí dějinné události a konflikty od počátku 60. do konce 80. let 20. století – kubánská krize, stavba berlínské zdi, atentáty na bratry Kennedyovy, boj amerických černochů za lidská práva, válka ve Vietnamu, zhroucení komunistického bloku, ale také kulturní fenomény příznačné pro tuto dobu – samizdat, média či hudba a jejich role v boji za mír a svobodu. Dějinné i osobní peripetie příběhu se uzavírají, ve čtenářích však zanechají trvalou stopu v podobě nezapomenutelného zážitku.

Závěrečný díl je symbolicky obestavěn Berlínskou zdí. S hrdiny, které jsme opustili na konci druhé knihy, se znovu setkáváme v roce 1961, roce, kdy nechvalně známá zeď, největší symbol studené války, spatřila světlo světa. Autor nás vede dalšími historickými mezníky druhé poloviny minulého století, nechává rozsáhlé rodinné klany, známé od začátku trilogie, prožívat životní radosti i útrapy, aby se nakonec jejich putování uzavřelo zase Zdí. Tentokrát jsme svědky jejího slavného pádu a dne, kdy se nejen střední Evropa opět zhluboka nadechla svobody.

První dva díly Století se staly bezmála světovou senzací, čtenáři je přijali s velkým nadšením. Osudy hlavních hrdinů se totiž dokonale proplétají se skutečnými událostmi a postavami historie na pozadí, až čtenář málem zapomene, že nečte literaturu faktu, nýbrž bravurně napsaný román. Nová kniha samozřejmě zaujme v první řadě ty, kteří zhltli první dva díly a nyní se již těší na zbytek vyprávění. Ale Follettova novinka polapí jistě i všechny milovníky historie a lidských osudů zpracovaných tak, jako by je psal sám život.