Barevný hypochondr, Anna Roubová, 14 letPrestižní Cenu poroty na letošních „Lidicích“ získala ZUŠ Mšeno

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a během své historie se stala dobře známou nejen mezi dětmi a učiteli nejen u nás, ale doslova v celém světě. Do letošních ocenění velice významnou měrou zasáhla i ZUŠ Mšeno, což byla příležitost ke krátkému rozhovoru s jejím ředitelem Mgr. Čeňkem Hlavatým.

Co pro vás – jako ředitele ZUŠ Mšeno – znamená, nebojím se říci, fenomenální úspěch mšenské školy na letošních Lidicích?
Ocenění pro naši školu jen dokumentuje, že jdeme určitě správnou cestou. Jestliže dvaadvacet porotců vyhodnotilo naše aktivity za úctyhodné a ocenili je Cenou poroty, která se uděluje posledních deset let. Vždy je oceněna jedna umělecká škola z Česka, jedna ze zahraničí. V tomto ohledu za námi zůstaly i velké „krajské“ školy.

Hypnotizér světlo, Klára Zelenková, 14 letDá se vzpomínaná soutěž přirovnat třeba k olympiádě?
Do jisté míry ano, nic vyššího u nás neexistuje. Tím, že soutěž je mezinárodní, mohli bychom ji nazvat například mistrovstvím světa. I fakt, že žádná škola nemůže Cenu poroty získat dvakrát, pro nás znamená nastavení určité laťky, kterou nebudeme snižovat. Lidice budeme obesílat i nadále, protože pro nás znamenají neocenitelnou možnost srovnání s celým výtvarným světem. Navíc je toto ocenění nesmírně zavazující i do dalších let. Takový úspěch se „přihodí“ výtvarné škole jednou za celou její historii.

Na „Lidicích“ sbírá ZUŠ Mšeno ocenění už celou řádku let. Jak vnímat to letošní?
Ze svého pohledu ho vnímám jako vrchol profesní úrovně výtvarného oboru naší školy. Netušil jsem, že se nám ho podaří dosáhnout už po celkově krátké době. Přispělo k němu i ohromné nasazení všech pedagogů výtvarného oboru.