Den Země
V neděli 18. dubna pořádala Tělocvičná jednota Sokol Mšeno ve spolupráci s MěÚ Mšeno  akci Ukliďme svět. Zapojili jsme se do této celosvětové akce již poněkolikáté, a pomohli tak úklidem kolem nás, nejen přírodě, ale i sobě. Sraz asi dvacítky účastníků a 4 psů byl na okraji Debře ve 14 hodin. Vydali jsme se různými směry čistit lesy a blízké okolí. Jednou z nově čištěných tras byla i cesta přes Větrák na Libovice, kde bylo kolem silnice nalezeno nejvíce odpadků všeho druhu. Největším „úlovkem“ byl nález 6 pytlů odpadu ve stráni z kopce z Větráku.  Další větší množství odpadu (použitých pneumatik) bylo v lesíku za odbočkou na Příbohy.
Škoda, že jsou mezi námi stále lidé, kteří nevědí, kam daný odpad patří a řeší to tímto způsobem. Jinak ale musíme konstatovat, že lesy jsou již mnohem čistější, což je vidět i u nás. Celkem bylo sebráno cca 20 pytlů odpadků nejrůznějšího druhu – nejvíce plastů. Na závěr akce proběhlo opékání vuřtů v areálu hospůdky Romanov. T.J. Sokol Mšeno a město Mšeno děkuje všem účastníkům za pomoc při této prospěšné akci.

Zálesácký závod zdatnostiZálesácký závod zdatnosti
Letošní župní přebor ZZZ – zálesácký závod zdatnosti, který již po 3. pořádala naše Tělocvičná jednota Sokol Mšeno, probíhal poprvé u nás  v  oblasti lesoparku Debř. Župního kola 12. 4. 2014 se zúčastnilo rekordních 14 družstev (40 závodníků). Soutěžící běželi okruh dlouhý přibližně 4 kilometry, při běhu plnili různé úkoly týkající se pobytu v přírodě např. otázky z historie sokola a ze zdravovědy, poznávání zvířat, rostlin, hradů a zámků, topografie, šplh po laně, uzlování a rozdělávání ohně na čas. Všem se to moc líbilo. Spokojeni byli i ti, co nevyhráli, jelikož byli plni zážitků z krásně prožitého dne. Vítězi kategorie mladšího žactva se stali: Davidová K., Pavličová K. z Cítova. V kategorii staršího žactva vyhrála trojice ve složení – Kačka Podpěrová, Josef Doubrava a Patrik Bloudek  ze Sokola Mšeno. V nové kategorii dorostu si prvenství odneslo družstvo také ze Mšena ve složení  – Eliška Kovářová, Eliška Sobotková a Šárka Tarabová. Tímto vítězstvím se nominovaly obě domácí trojice do celostátního finále, které se bude konat 23.-25.5. v Úpici. Výsledky a foto ze závodu budou na www.sokolmseno.cz.

Hana Nečasová
Zálesácký závod zdatnostiZálesácký závod zdatnostiZálesácký závod zdatnosti