Soutěž Magnesia Litera byla založena v roce 2002 s cílem pomoci kvalitním knihám k větší prodejnosti a čtenářům k lepší orientaci na knižním trhu.V úterý 14. dubna 2015 byly na Nové scéně Národního divadla vyhlášeny výsledky literární soutěže Magnesia Litera pro rok 2015. V kategorii prózy zvítězila kniha Martina Stančíka Mlýn na mumie.

Anotace: Mystický gastronomicko pornografický thriller nás přenese do roku 1866. Zatímco v Evropě se schyluje k válce mezi Rakouskem a Pruskem, u nás začíná řádit první český sériový vrah. Hlavní hrdina, komisař Durman z pražské kriminálky, dělí svůj čas mezi vyšetřování bizarních mordů, kulinářské experimenty, romantickou lásku ke slečně Hedbávné a brutální soulože ve spiritistických bordelech. Fantaskní děj nás zavede do hradčanských katakomb, blyštivých bulvárů císařské Paříže, tajných hrobek v útrobách mexických pyramid i na krvavé bojiště u Hradce Králové. Opulentní děj dlážděný záhadně zohavenými mrtvolami vede k překvapivému zvratu na závěr. A až těsně před koncem se dozvíte, proč se ten román vlastně jmenuje Mlýn na mumie.

Podle hodnocení poroty:  „Kniha nezaujme ani tak milovníky tradičních detektivních thrillerů, jako spíše čtenáře, kteří v literatuře oceňují groteskní nadsázku, humor, stylovou ekvilibristiku a parodickou hru se schématy a stereotypními motivy hned několika žánrů.“ Tento titul se do konce dubna objeví ve fondu Městské knihovny.

Výsledky – Magnesia Litera 2015
Kniha roku
– Martin Reiner: Básník. Román o Ivanu Blatném (Torst); Litera za prózu – Petr Stančík: Mlýn na mumie (Druhé město); Litera za poezii – Olga Stehlíková: Týdny (Dauphin); Litera za knihu pro děti a mládež – Ondřej Horák, Jiří Franta: Proč obrazy nepotřebují názvy (Labyrint); Litera za literaturu faktu – Zdeněk Hojda a kol.: Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje (NLN/NG); Litera za nakladatelský čin – Eva Semotanová, Jiří Cajthaml a kol.: Akademický atlas českých dějin (Academia); Litera za překladovou knihu – Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlíš (z angličtiny přeložili Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, Albatros, DILIA); Litera pro objev roku – Matěj Hořava: Pálenka (Host); Kosmas cena čtenářů – Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora: Lumpové a beránci (Akcenta); Magnesia blog roku – Marie Doležalová: Kafe a cigárko.