Do fondu Městské knihovny přibyl titul z oblasti fantasy a to první dvě povídkové knihy autora Andreje Sapkowského věnované postavě zaklínače Geralta z Rivie Zaklínač I. – Poslední přání a Zaklínač II. – Meč osudu.

Andrej Sapkowski je nesmírně populární polský autor fantasy, jehož knihy se udržují na vrcholu čtenářské přízně již od poloviny 90. let (v Polsku už od r. 1986), kdy začaly fantasy příběhy Geralta vycházet.

Kdo je to zaklínač (polsky wiedzmin)? Profesionální hubitel všech upírů, vlkodlaků a všemožných monster a jinak nadpřirozených nestvůr a bestií. Už od dětství je speciálně cvičen pro boj, ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho povolání, mění svoji fyziologii a vjemové vlastnosti. Mezi ně náleží i Geralt z Rivie, který patří k těm nejlepším. Svým speciálním stříbrným mečem a chladnou myslí je postrachem každému netvorovi, který má tu smůlu, že si lidé z okolí zaplatili jeho zabití u Geralta. Je to profesionál, nic nedělá zadarmo. Nikdy ale nedělá práci nájemného zabijáka lidí, to je zcela mimo hranice jeho profesionální etiky. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti.

Proč je Geralt mezi čtenáři tak populární? Jde o trochu odlišnou postavu, než většina jiných hrdinů z fantasy příběhů. Není ani zlý, ani dobrý a řídí se vlastní logikou profesionálního zaklínače. Svět lidí s jejich problémy ho zajímá jen tak daleko, jak může ovlivnit jeho samotného. Právě jeho profesionalita má za následek, že v očích ostatních lidí vypadá jako arogantní jedinec. Ale on si jen velmi dobře uvědomuje svoje schopnosti, nebo slabosti ostatních. Nejde o nebojácného superhrdinu. Dobře si uvědomuje svoji smrtelnost, ví, že za chyby se platí, v jeho profesi většinou smrtí, ale je to jeho poslání, není cesty vlevo vpravo, jen přímo.
Sapkowski ve svých příbězích vychází ze všech možných legend a mytologií – nejen z anglosaských, jak je tomu většinou u překladové fantasy na našem trhu. Zajímavý je také fakt, že rád do knih vkládá i pohádkové náměty. V povídce „Zrno pravdy“ je to jasná variace na Krásku a Netvora, v příběhu „Otázka ceny“ to zase je prvek z Plaváčka atd. I v samotném doslovu to autor přiznává, a nevidí v tom žádný problém. Taky jeho svět není až tak pohádkový, ale spíše připomíná pozdní středověkou Evropu.

Styl vyprávění je velmi svěží, autor si nebere servítky, používá množství humoru i vulgarit, které ovšem do jeho příběhů pasují.  Výsledkem je velmi čtivá série knih, od které se nebudete moci odtrhnout. Sága také byla natočena jako film a TV seriál.

V roce 2012 se můžete těšit na další díly série, Městská knihovna bude průběžně doplňovat celou ságu – tzn. Krev elfů, Čas opovržení, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní jezera.

Martina Hanzlová