Dobrovolníci z ÚjezdaDobrovolníci z Velkého Újezda vysázeli ve sváteční den ovocnou alej

Padesát lidí z Velkého Újezda společně sázelo ovocné stromky podél úvozové cesty, která spojuje vesnici se sousední Stránkou. A to byl přitom sváteční den. Místo domácí pohody vzali motyky, lopaty, rýče a společně vyrazili pracovat. Podle Martina Bauera, starosty Chorušic, pod které Velký Újezd spadá, se ve vesnici alejovou výsadbu podél stráneckého úvozu pokoušeli obnovovat už v minulých letech. Ale marně.

„Ještě na konci devadesátých let minulého století tam byla torza starých třešní. Ty jsme vykáceli a na jejich místě postupně vysazujeme nové stromky,“ řekl starosta a dodal, že letošní výsadba byla už druhým doplněním aleje. Stromkům totiž v minulých letech nepřála zvěř, která parožím otloukala kmínky, a stromky hynuly. Brigádníci proto letos zvolili osvědčenou dvojitou ochranu. „Instalovali jsme nejen ochranu samotného kmínku, ale i další pletivo okolo tří dřevěných kolíků. Pokud dojde opět k otloukání parožím, bude poškozena jen první ochrana a stromek bude v pořádku,“ vysvětlil Bauer.

Takové opatření je ale podstatně nákladnější než klasická výsadba s obyčejným chráničem kmínku. Na výsadbu zahradnickou firmou by tak dotace skoro dvě stě tisíc nestačila. „Oslovili jsme proto místní obyvatele, aby přišli na brigádu. Dorazilo jich osmačtyřicet, což nás mile překvapilo,“ poznamenal starosta.

Projekt osázení stráneckého úvozu z dílny mšenské architektky, krajinářky Jitky Trevisan počítá s šedesáti ovocnými stromky a téměř sedmnácti sty sazenicemi listnatých keřů.

Dobrovolníci při práciVýsadbu krajových odrůd stromků, mezi nimiž jsou švestky, renklódy, třešně a jabloně, si vzali podle starosty Bauera na starost právě dobrovolníci, kteří během brigády vysadili i podstatnou část keříků. Odborné rady jim k tomu poskytla Jitka Trevisan, od níž se například dozvěděli, jak mají před výsadbou u stromků zkracovat kořeny nebo jak je správně sázet.

„Překvapilo mě, že se do práce zapojilo tolik místních lidí, což se už tak často nevidí. Je skvělé, že se do krajiny Kokořínska vracejí ovocné stromky, které k ní jednoznačně patří,“ pochválila snahu obyvatel vesnice Trevisan, která patří také mezi iniciátory vysazení malebné Františkovy aleje ve Mšeně.

Mšenská krajinářka nezapomněla zmínit ani přátelské posezení v hospodě ve Velkém Újezdě, kde pro pracanty radnice přichystala gulášek na posilněnou. „To byla skvělá motivace,“ řekla s úsměvem.

Dobrovolníci při práciOsázení kilometrového úseku cesty ke Stránce, který je v katastru Velkého Újezda, představuje jen část obnovených cest v okolí, jež mohou místní využít k příjemným procházkám nebo jízdě na kole. „O výsadby alejí v našem katastru se snažíme už přes patnáct let. Na jejich údržbě se podílí i Střední zahradnická škola v Mělníku, jejíž studenti k nám jezdí v rámci praxe,“ připomněl starosta.

Brigády ve vesnici nejsou ničím neobvyklým. „Vrátili jsme se k jarním úklidům, při kterých se sejde i přes sedmdesát lidí všech věkových kategorií, nescházejí senioři ani mládež,” konstatoval Bauer.

Na výsadbu aleje ke Stránce obec získala dotaci 187 tisíc korun z Nadačního fondu ČEZ.

Jiří Říha