George R. R. Martin: Hra o trůny (sága Píseň o ledu a ohni)

Anotace knihy: „…Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy...
Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází!...“

První díl úžasného románu amerického autora Geoge R. R. Martina je sice zařazen mezi fantasy literaturu, ovšem autor používá znaky tohoto žánru celkem skromně. Samozřejmě, že se v knize objeví tvorové jako draci, stínokočky, měniči, zlovlci, ale především lze knihu označit jako rozsáhlé historické drama či středověký politický thriller.

Způsob vyprávění je velkým kladem knihy, každá kapitola je vyprávěna z pohledu jedné z postav (ačkoli je kniha zalidněna stovkami osob, vypravěčských hrdinů je několik , vybraných tak, aby pokryli všechna území, kde se děj odehrává). Ovšem žádná z postav není, kromě Edda Starka, vysloveně kladná, ale o to právě jde – o různorodost smýšlení netypických hrdinů, která dává knize úplně jiný rozměr. Většina neváhá zachovat se sobecky, či odhodlat se k intrikám a podlému chování kvůli prospěchu svému nebo své rodiny. Charaktery jsou velmi plasticky popsány, děj pak je plný nečekaných zvratů. Připravte se na to, že hrdinové často umírají, takže nikdy nevíte, zda se vaše oblíbená postava dožije konce knihy.

Autor dokazuje, že je mistrný vypravěč, kniha je velmi čtivá a osmset stran uteče jako voda a vy se budete pídit po pokračování. Hra o trůny je prvním dílem celé (zatím nedokončené) ságy Píseň ledu a ohně, na které Martin pracuje již patnáct let a která by měla v konečné podobě mít sedm dílů. V češtině vyšly další tři díly : 2. Střet králů, 3. Bouře mečů a 4. Hostina pro vrány. V angličtině vyšel letos v červenci pátý díl Tanec s draky, na který se můžeme těšit v české verzi počátkem roku 2012.

Martina Hanzlová