Na dráze se odehrály líté soubojeSedmý ročník Mistrovství světa mopedů ve Mšeně ovládl hradecký závodník

Čtyři borci se prohánějí po oválu v sedlech nadupaných strojů. Z tribuny se ozývají pokřiky, pískání, a dokonce i rány na bubny. Přesně tak to v sobotu 16. července vypadalo na mšenském plochodrážním stadionu, kde se jel už sedmý ročník Mistrovství světa mopedů Stadion na ploché dráze. Sílu strojů a své nadání mezi sebou od pravého poledne rovnalo jedenadvacet jezdců, kteří sedlali standardní, neupravené mopedy a šestnáct závodníků na upravených speciálech.

Pád Tomáše SkalyNa startovních listinách se mezi samými chlapy objevila i žena – Barbora Jiráňová. Závodnice, která byla před dvěma lety historicky první ženou mšenského plochodrážního závodu mopedů. A na start se tentokrát postavila rovnou v obou kategoriích – standard i speciál. Svá šlapadla vodila po antuce mšenského oválu opravdu bravurně. Třináctá jízda standardů pro ni ale nejlépe nedopadla. Se strojem, který ji zradil při průjezdu zatáčkou, letěla jediná dáma závodu k zemi. Přesto dokázala v silné konkurenci vybojovat krásné desáté místo. Desítka jí patřila shodně i v kategorii speciálů.
Šampion Martin Pechánek
Letošnímu závodu udávalo tempo jen jedno jméno – Martin Pechánek. Tomuto borci z Hradce Králové nestačilo první místo v kategorii upravených mopedů, a tak si zajel pro zlato i se svým originálním mopedem. Právě v závodu standardů, v němž záleží především na umu šoféra, rozhodla o jeho vítězství až dodatková jízda. Na startu se v ní postavil Pavlu Novákovi z Dolních Kralovic, s nímž měl shodně po dvanácti bodech. Nováka však technická závada, která mu v rozhodující jízdě nedovolila jet na plný výkon, poslala na druhé místo. Třetí příčku ve standardech obsadil s jedenácti body na kontě reprezentant mšenské stáje Lukáš Barborič. Ve speciálech po Pechánkovi na druhém místě se ztrátou jednoho bodu skončil živanický jezdec Lukáš Holub a třetí místo vybojoval mšenský závodník a vítěz prvního ročníku Tomáš Andelt. Ten musel obhájit bronz v rozjížďce s Tomášem Štěpánkem.

Světové mistrovství ve Mšeně navštěvuje každým rokem větší počet fanoušků. Potvrdil to starosta pořádajícího mšenského veteran klubu Ladislav Homolka. „Na závody se přišly podívat bezmála čtyři stovky návštěvníků, což je o stovku více než vloni. Přálo nám počasí, takže si myslím, že si akci všichni skvěle užili,“ pochválil Homolka, který byl zároveň ředitelem závodu. Po dvou předchozích letech, kdy oblíbený motoristický podnik slavil účast australského a následně holandského jezdce, se letos zahraniční účast bohužel nekonala. Nejvzdálenější účastník do Mšena tentokrát dorazil ze Znojma.

text Jiří Říha, foto Kamil Veselý