Lars Kepler: Hypnotizér
Městská knihovna představuje další krimiromán vydaný nakladatelstvím Host. Jedná se o bestseller švédské žánrové literatury – román Hypnotizér od Larse Keplera. V loňském roce se stal 4. nejprodávanější knihou, jak vyplývá z žebříčku celoročního prodeje knihkupeckého řetězce Kanzelsberger.

Lars Kepler je pseudonym, za nímž se skrývá Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, manželská dvojice zavedených švédských autorů, kteří nechtěli, aby bylo přijetí Hypnotizéra ovlivněno jejich předchozí tvorbou. Jménem Kepler vyjádřili uznání astronomovi Janu Keplerovi, který je pro ně synonymem objevování nového. A jméno Lars je zkratkou jména Larsson. Tedy Stieg Larsson, autor vynikající trilogie Milénium. Stejně jako on chtěli napsat dobrou detektivku s propracovaným a komplikovaným dějem.

Citace z přebalu: „…thriller, který odhaluje temné stránky lidské duše a otvírá bránu lidského zatracení.“  Příběh začíná bestiálním vyvražděním téměř celé rodiny. Jediný, kdo masakr přežije, je patnáctiletý chlapec. Hoch je vážně zraněn a v jeho stavu ho není možno normálně vyslechnout, proto kriminální inspektor Joona Linna požádá o pomoc uznávaného psychiatra Erika Mariu Barka, odborníka na léčbu traumat.

Jedinou možností je zraněného hocha zhypnotizovat a zjistit tak, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru.  Bark však s hypnózou skončil za dramatických okolností před deseti lety a veřejně přísahal, že už ji nikdy nepoužije. Proto komisařovu prosbu nejprve odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit, a tím spustí lavinu dramatických událostí, které se dotknou také jeho i jeho rodiny. Jeho syn, který nutně potřebuje zdravotní péči, je unesen. Bark je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení.

Román je psán netypickým stylem, děj je rozdělen do mnoha kapitol, ve kterých je příběh vyprávěn z pohledu různých postav. Dramatické scény jsou popisovány stroze, až máte pocit, že čtete scénář filmu. Kniha je pohledem do duše lidského jedince, zkoumá lidskou psychiku i její temná zákoutí.

Manželé Ahndorilovi  mají v úmyslu napsat další pokračování série se stejným vyšetřovatelem. Celkem prý má vyjít šest knih z tohoto cyklu – další díl v češtině by měl vyjít pod názvem Smlouva s Paganinim. Knihu perfektně přeložila Azita Haidarová, překladatelka Stiega Larssona.

A mimochodem, všechny tři díly Larssonova Milénia – tedy „Muži, kteří nenávidí ženy“, „Dívka, která si hrála s ohněm“ a „Dívka, která kopla do vosího hnízda“ – jsou od loňského roku ve fondu Městské knihovny Mšeno.

Martina Hanzlová