Mezi novými knihami, které přibyly do fondu Městské knihovny, je i nový titul od mistra napětí a hororu Stephena Kinga – Pod kupolí (Under the Dome).

Autor se po pětileté pauze vrací s dalším dílem, které přináší krutou pravdu o lidské společnosti. Kniha se stala jednou z knižních událostí minulého roku a kritici ji přirovnávají k nejlepším Kingovým dílům, jako je TO nebo Svědectví. Zlí jazykové sice odkazují na podobnost hned s několika díly, např. s filmem Simpsonovi ve filmu, ale není tomu tak. Sám King to vysvětluje takto: „První pokus napsat Pod kopulí jsem podnikl v roce 1976, ale odtáhl jsem s ocasem staženým mezi nohama už po čtrnácti dnech práce, jejímž výsledkem bylo sedmdesát pět stran. Rukopis byl dávno ztracený, když jsem si jednoho dne v roce 2007 sedl, abych začal znovu, ale úvodní část Letadlo a svišť jsem si pamatoval tak dobře, že jsem ji dokázal zrekonstruovat skoro doslova.“ Tedy je mylné kritizovat Kinga za vykrádání žlutého filmu.

K ději: malé městečko Chester’s Mill v Nové Anglii je jednoho říjnového dne odříznuto od okolního světa neviditelnou a neproniknutelnou bariérou neznámého původu. Průhledná kupole uvěznila asi dva tisíce lidí v hranicích města. Obyvatelé jsou tak odkázáni sami na sebe, protože vláda přes všechny zdroje, které má k dispozici, je bezmocná a může v podstatě jen přihlížet. Ovzduší pod kupolí je postupně znečišťováno, tenčí se zásoby, docházejí energetické zdroje.  Všechny pokusy o proražení bariéry jsou marné. Moc nad městečkem přebírá do svých rukou druhý radní (ve skutečnosti šedá eminence, která městečko již dávno ovládá). Odstraňování svědků, kteří by mohli odhalit jeho nezákonné podnikání, zastrašování, vraždy, výtržnosti a spousta dalších věcí – to jsou prostředky, kterými velký demagog pod kopulí vládne.  

Zápletka se může zdát na první pohled jednoduchá, ale každé další dění stupňuje napětí a posunuje děj kupředu zběsilou rychlostí až ke konci, který čtenářskou obec rozdělí na dva tábory (jak je u Kingových knih obvyklé) – na ty, kteří budou knihu velebit od začátku do konce, a na ty, kteří nebudou moci především závěrečnému rozuzlení přijít na jméno.

Román zaujme skalní vyznavače S. Kinga i čtenáře, kteří zatím nemají s jeho knihami žádné čtenářské zkušenosti. Autor se po pauze vrací v plné síle a dokazuje, že na to stále má. Knihu i přes velký rozsah (skoro 1000 stránek) nebudete moci odložit, dokud nedočtete poslední stranu.

Martina Hanzlová