Laurent Binet: HHhH
Ráda bych všem svým čtenářům (i potenciálním) doporučila román od mladého francouzského autora Laurenta Bineta, který je od podzimu ve fondu Městské knihovny ve Mšeně. Tato kniha získala prestižní literární ocenění – Goncourtovu cenu 2010 za nejlepší románovou prvotinu a nabízí úplně nový způsob, jak vyprávět historický příběh.
Je květen 1942 a výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš se připravují na cíl akce Anthropoid: likvidaci zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.  Vše, co o této operaci mohlo být řečeno, už nejspíš řečeno bylo, ale mladému autorovi zůstala z dětství v paměti otcova poznámka o největší akci odporu v lidských dějinách. Fascinovala ho natolik, že o mnoho let později začal přemýšlet o napsání knihy.
„Na začátku mi připadalo, že takový příběh se bude vyprávět snadno. Dva muži mají zabít třetího. Buď se jim to povede, nebo ne, a tím to končí, nebo skoro končí. Všichni ostatní, domníval jsem se, jsou jen duchové, kteří elegantně proplouvají po goblénu dějin,“ píše Binet.
Jak psát takový příběh? Jak to vlastně bylo? Jací byli ti lidé, kteří akci provedli? A jak vlastně napsat historii relativně nedávnou, kdy existuje riziko střetu literární představy se vzpomínkami pamětníků?
Binet píše o atentátu, o Heydrichovi a o tom, jak píše. Stává se součástí a hrdinou vyprávění zároveň.  Vypisuje své nejistoty, váhání, je to jakási hra se čtenářem a žánrem, sledujeme průběh psaní knížky – od počátečního sbírání materiálů až po pochybnosti, které se ho zmocňovaly. Přiznává se k fascinaci atentátem na Heydricha a omlouvá se, že si dovoluje reálné postavy zjednodušit do role románových hrdinů.
Dá se říci, že HHhH není jen román o atentátu nebo o Heydrichovi, ale i román o románu, s odkazy na další díla, hudbu, filmy. Pokud čtenář přijme autorovu hru, je to kniha – přes svůj rozsah (350 stran) – velmi zajímavá a čtivá. A co se skrývá za podivnou zkratkou v názvu?  Za čtyřmi H se skrývají slova v němčině: Himmlers Hirn heisst Heydrich (Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich).

Martina Hanzlová