Vážení občané,

myslím, že nadešla ta správná doba, kdy je čas na malé zamyšlení před nadcházejícími komunálními volbami. Jsem přesvědčena, a dokonce cítím povinnost vám sdělit pár slov a úvah. Byla jsem ve funkci starostky města tři volební období, což čítá 12 roků, a proto si dovoluji napsat tento článek. Pokud navážete řeč s každým dalším starostou v našem okolí (a nejen v této lokalitě), musí vám každý z nich potvrdit, že jedno volební období je příliš krátké na to, aby se starosta dobře zorientoval, poznal všechna úskalí, výhody i nevýhody pro svou obec. Je to tzv. „zahřívací“ kolo.

Proto je nutné posuzovat práci za první volební období velice shovívavě. Měla jsem to štěstí, že voliči mi dali mandát i v dalším období. To už jsem byla ve svém počínání trochu jistější. Nemusím připomínat, že se vše nezdaří tak, jak si představujete, ale to platí i v každodenním životě. Podstatný je dobrý a poctivý úmysl. Střídání starostenských funkcí po čtyřech letech je pro každou obec ztrátové a nevýhodné, protože práce rozdělaná na obci nikdy nekončí s termínem dalšího období. Musí se v ní pokračovat a dokončit ji. „Střídání stráží“ je pro obec vždy nevýhoda.

Tak, jak nastupují další volební období, je stále těžší získávat finance pro život v obci. Získávat dotace je a v krátké budoucnosti bude stále obtížnější. Proto musí starosta ukládat finance pro budoucno. A že je ten současný ukládá, to jste již několikrát četli v různých článcích našich novin. Náš starosta je bedlivý ekonom a má to v hlavě srovnané. Vím, že budete říkat, že za 4 roky toho není moc vidět. Je pravda, že 50 metrů chodníku je pro občana viditelnější než několik složitých projektů, které se zatím nerealizovaly. Za každým projektem je ovšem od jeho začátku nespočet malých i velkých jednání a hlavně bezmezná snaha o dohodu dvou i více stran. Je to práce nimravá. Kolikrát si řeknete, zda to má vůbec smysl, ale věřte, že všemu velí dobrý a poctivý úmysl něco dokázat.

Je na vás, voličích, zda tento článek po přečtení uvízne ve vašich myslích. Není žádnou agitací pro nadcházející volby. Jenom vím, že náš starosta by článek s tímto obsahem nikdy nenapsal. Z mé strany jsem se k tomu odhodlala po čtyřech letech, kdy jsem skončila ve funkci starostky. Nikdy předtím jsem téměř žádné články nepodávala, což je sice na škodu, ale podobně jako nynější starosta jsem svou práci neuměla „prodat“. Vždycky jsem si řekla, že kdo chce, výsledky vidí a pro sebe zhodnotí.

Vážení čtenáři, pokud vás na mém článku něco zaujme, budu to považovat za úspěch. Také vím, že článek s tímto poznáním píšu poprvé a také naposledy, ale měla jsem pocit, že vám musím sdělit své poznání o starostování. Přeji vám i sobě šťastnou ruku při nadcházející volbě dalšího vedení města. Dobrou pohodu a krásné dny přeje

Marie Štráchalová, bývalá starostka města, současná zastupitelka