Rozhovor s aktérem připravované premiéry hry KolotočářiJiří Fanta

V předchozím čísle Mšenských novin jste si mohli přečíst reportáž z úspěšné divadelní benefice Járy Živného, mšenští divadelníci však připravují i další novinky. Již několik měsíců pracují na nové hře, která nese zvláštní název „KOLOTOČÁŘI“. Položil jsem tedy několik otázek Jiřímu Fantovi, který v novém představení ztvární jednu z hlavních rolí – kolotočáře Nona.

Jiří, proč jste vybrali právě tuto hru, co je na ní zajímavého?
Jednak proto, a myslím, že mohu mluvit za všechny, že rádi hrajeme komedie, jednak asi proto, že se jedná o hru autora ne až tak úplně známého a okoukaného. Navíc hra rozhodně není jednoduchá prvoplánová „řachanda“, má v sobě i cosi mrazivého a autor staví na velmi vyhraněných charakterech postav. Myslím, že hru bereme, alespoň já to tak cítím, i jako určitou výzvu.

Proti úspěšné „Posteli plné cizinců“ jste trochu obměnili divadelní sestavu a v novém představení jste obsadili několik nováčků. Kdo z nich tě v této fázi zkoušek nejvíce zaujal?
Rozhodně Marco Trevisan. Je to nesporně herecký talent a na zkouškách pracuje s velkou vervou a nadšením, bere přípravu velmi zodpovědně. I když v oboru úplným nováčkem není, má za sebou zkušenosti ze studia herectví a z hraní divadla ve Švýcarsku.

Uplatníš při tvorbě nové hry i své další dva talenty, výtvarný a hudební?
Nemluvil bych zrovna o talentech, ale co se týče hudby, premiérově mne ve hře čeká zpěv a hra na kytaru. Nebudu v tom ovšem sám, v plánu máme postavení menšího kolotočářského „šramlu“, ve kterém kromě kytary zazní i akordeon a další rytmické nástroje. O živé hudbě v představení jsme uvažovali už dlouho a tentokrát do toho jdeme. Co se týče žánru, bude to parafráze na slavné pouťové hity 70. a 80. let. Výtvarné uplatnění záleží na tom, jak bude řešena otázka kulis a kostýmů.

V průběhu března jste na zkouškách natáčeli filmový dokument o amatérském divadle ve Mšeně, o jaký projekt se jedná?
Je to komplexní projekt studentů Střední fotografické, filmové a televizní školy ze Skalska, který má mapovat činnost našeho souboru téměř od počátku působení. Bude obsahovat dokumenty o všech našich dosavadních hrách a smyslem má být jakýsi časosběrný snímek, který má vypovídat o vývoji naší práce.

(VaK)