Zdeněk Svěrák: Po strništi bos
V nakladatelství Fragment tento podzim vyšla nová kniha Zdeňka Svěráka Po strništi bos, která má již své místo ve fondu Městské knihovny. Autora jistě není nutné podrobně představovat, takže jen v krátkosti, co o něm říká Wikipedie:

Zdeněk Svěrák (*28. března 1936, Praha) je český humorista, dramatik, scénárista, textař a herec. Úzce spolupracoval s Ladislavem Smoljakem (v divadle Járy Cimrmana, v 70. – 80. letech i jako filmový scénárista), se svým synem Janem (ve filmu od 90. let) a s hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem (na písních pro děti a hudbě ke svým filmům). Je držitelem dvou cen Český lev za scénář k filmům Kolja a Vratné lahve. Jeho filmu Kolja (scénář a herec) byla dne 24. března 1997 udělena cena americké filmové akademie Oscar za nejlepší zahraniční film roku 1996.

Anotace:
Není to kronika mého dětství ani naší rodiny, chtěl jsem, aby to byla krásná literatura. Autoři takové literatury nejen vzpomínají na to, co viděli a slyšeli, ale také si vymýšlejí a fantazírují, aby jejich příběh stál za řeč. V knížce vyprávím o tom, jak byl malý kluk přesazen z města na venkov, a co to udělalo s jeho duší. Jsem to já a nejsem to já. Je to mozaika, v níž jsou některé kamínky pravé a jiné přidané. Ale vy byste neměli poznat, který je který.

Knihu autentických vzpomínek Zdeněk Svěrák vypráví optikou sedmiletého chlapce. „Abych se do toho vpravil, při procházce liduprázdným krajem jsem si na polní cestě klekl. Měl jsem přece ve svých sedmi osmi letech ty oči, co mám teď, akorát byly níž,“ říká Svěrák. A o své zkušenosti dodává: „V kolenou mi zapraskalo a stromy podél cesty rázem vyrostly. Cesta se rozšířila, a co bylo přede mnou na zemi, listí, větvičky, štěrk, stopy pneumatik traktoru, bylo blíž a chtělo se mi vzít to do ruky nebo si na to sáhnout.“

Čtenáři se mohou těšit na dobře známé české prostředí, autorův laskavý humor a nezaměnitelný styl vyprávění. Po strništi bos je již čtvrtá Svěrákova kniha pro dospělé čtenáře. Předchozích titulů Vratné lahve, Povídky a Nové povídky se prodalo podle údajů nakladatelství Fragment více než 236 tisíc výtisků. Všechny tyto tituly jsou zastoupeny ve fondu Městské knihovny.