Oživlé náměstíOživlé náměstíMšenem se nesl klapot motorů i melodie lidových písniček

Bublající motory starých motocyklů v sobotu 17. srpna dopoledne doslova ohlušily náměstí Míru ve Mšeně. Není ani divu, na třetí ročník akce mšenského veteran klubu Setkání motocyklů československé výroby se jich sjela téměř stovka. Veteránisté ze všech koutů republiky tak zahájili dopolední program Oživlého náměstí, jehož součástí nebyl jen sraz starých strojů, ale i hudební vystoupení.

Do Mšena na své Jawě 250 Pérák dorazil také Pavel Francírek z Mladé Boleslavi. „Jezdím sem už asi deset let. Většinou se stihnu za rok zúčastnit tak dvou až tří akcí mšenského veteran klubu,“ řekl nadšený motorkář, s nímž se tentokrát do Mšena vydal i jeho syn, který seděl za řidítky černé zetky s motorem o objemu válce sto padesát kubíků.

Oživlé náměstíOživlé náměstíPo výstavě strojů dali pořadatelé pokyn ke startu spanilé jízdy, která jednostopé stroje zavedla až do malebného Českého ráje. „Navštívili jsme muzeum motocyklů v Borku pod Troskami, kde byly k vidění opravdu krásné exponáty,“ přiblížil zajímavý bod vyjížďky starosta veteran klubu Ladislav Homolka, podle něhož byla trasa jízdy dlouhá více než sto dvacet kilometrů.

Všichni ovšem po vlastní ose nedojeli. „Motor jednoho stroje se zadřel a došlo i několika dalším defektům. Měli jsme s sebou záchytný vůz s vlekem, takže se všichni nakonec dostali v pořádku domů,“ doplnil starosta klubu.

V době, kdy motorkáři brázdili silnice, se na mšenském náměstí vystřídaly dvě hudební kapely. Jako první se hodinu po poledni představil folklórní Plzeňský MLS (malý lidový soubor), který jen chvilku předtím těšil obyvatele mšenského domova seniorů. A od patnácté hodiny byly na náměstí slyšet lidovky v podání Mělnické partičky Pavla Pilaře.

text a foto Jiří Říha

Diváků bohužel přišlo minimálně...Bez posluchačů náměstí neožije
Začátkem tohoto roku navrhla Komise pro kulturu a cestovní ruch, aby město Mšeno zařadilo do kulturního plánu cyklus akcí nazvaných Oživlé náměstí ve Mšeně. Podstatou toho záměru bylo dostat do Mšena významné jazzové, folklorní a jiné soubory tak, aby účast návštěvníků nebyla limitována ani prostředím, ani finančně. Na náměstí to všichni obyvatelé Mšena mají zhruba stejně daleko a stejně zadarmo.

Mělnická partička Pavla PilařePředstavitelé města následně projekt schválili a vyčlenili poměrně solidní finanční částku na čtyři oživlá náměstí, pro čtyři různé hudební žánry. V rámci těchto čtyř oživlých náměstí vystoupila velká jazzová kapela, soubor bicích nástrojů, folklorní soubor, dechovka i školní kapela Sedmikrásky. Tato hudební vystoupení byla navíc kompletována s doprovodným programem, aby vybrané čtyři letní soboty byly pestré, aby v nich nelezlo svůj zájem co nejvíce lidí.
Plzeňský Malý lidový soubor
Naposledy se Oživlé náměstí konalo v sobotu 17. srpna. Toho dne se ve Mšeně představily jednak historické motocykly, a jednak Plzeňský malý lidový soubor a Mělnická partička Pavla Pilaře. Všechny čtyři sobotní akce byly profesionálně ozvučeny. To vše dohromady zavdávalo příčinu k optimistické vizi zaplněného náměstí, neboť pokud má být náměstí oživlé, musí jej zaplnit lidé. Bez obyvatel a jejich zájmu o dění ve svém městě je stejně zmrtvělé s programem jako bez programu.

Dr. Josef Šebesta

(08/13)