MS mopedů 2013Na mšenské antuce si to rozdali i Holub, Špaček, Sokol a Vorel

Plochodrážní stadion ve Mšeně v sobotu 20. července patřil padesátce nadšených závodníků, kteří si to mezi sebou přijeli rozdat na ďábelských strojích. Konal se tam totiž už devátý ročník Mistrovství světa mopedů Stadion na ploché dráze ve Mšeně, které pořádá mšenský veteran klub. O napínavé momenty, které bez přestání patřičně komentoval speaker Jirka Chadima, nebyla rozhodně nouze.
MS mopedů 2013
Souboje v kategorii originálních mopedů bez úprav byly sice více vyrovnané, ale v kategorii speciálů záleželo hlavně na tom, jakou si závodníci nebo jejich mechanici dali práci s úpravami malých dvoutaktních motorů. Mnohdy pak borci měli co dělat, aby takzvané „kozí dechy“ udrželi na uzdě a nepřeletěli v napjatých situacích jejich řidítka.

Ve standardních mopedech mezi čtyřiadvaceti konkurenty závod nejlépe zvládal a každou svou jízdu dojel první Pavel Novák z Hazard Teamu Dolní Kralovice. O druhé, třetí a čtvrté místo se ve finálních rozjížďkách rozdělili Jiří Dostálek starší, Vladimír Chadima a Martin Adamek, který do Mšena dorazil až ze Švýcarska.
MS mopedů 2013
Ve speciálech byly boje o konečné pořadí ještě napínavější. Třetí, čtvrté a páté místo po společné jízdě připadlo Lukáši Holubovi, Vlastimilu Kožnarovi a Zdeňku Tomáškovi. A kdo si pro sebe uzmul první příčku? O tu se na antukovém ovále mšenského stadionu poprali kamarádi ze Starých Žďánic Ondřej Pleskot a Denis Šmíd. Na svém kontě měli neporazitelné hoši shodně dvanáct bodů. A právě dvacetiletý Denis viděl šachovnicový praporek v cíli jako první. Speciální cenu Pád závodu si pak svými dvěma lety ze stroje na tvrdou zem vysloužil Zdeněk Sokol.
MS mopedů 2013
Bojem o dvě první místa ovšem závody neskončily. Diváky čekala ještě bonusová jízda. „V kategorii speciál máme čtyři ptáky, kteří se spolu utkají v úplně poslední jízdě. Bude to ale samozřejmě bez zisku bodů. Na start se dostaví dva dravci Zdeněk Sokol a Břetislav Vorel společně s Lukášem Holubem a Jiřím Špačkem,“ hlásil speaker Jirka Chadima. Návštěvníci se opravdu dočkali nevídaného závodu, v němž zvítězil Sokol, hned za ním skončili Holub, Špaček a Vorel.

Devátým mistrem světa ve speciálech se stal Denis Šmíd
„Před startem mám trochu strach, ale jak vylétne startovní páska vzhůru, už mě nezajímá nic jiného, než závodník přede mnou,“ říká Denis Šmíd, který se letos poprvé zúčastnil devátého ročníku Mistrovství světa mopedů Stadion na ploché dráze ve Mšeně. A měl obrovské štěstí. Zvítězil a stal se novým mistrem světa v kategorii upravených mopedů.

V sedle závodních mopedů československé značky Stadion, které se vyráběly od padesátých let minulého století, závodí už pět let. „Dostal jsem se k tomu přes strejdu Láďu Šmída, když mi bylo patnáct,“ vzpomíná dvacetiletý zámečník ze Starých Žďánic na Pardubicku, kde se s partou kamarádů už tradičně účastní tamního Stadion cupu. Ve Mšeně na ploché dráze přitom ještě nikdy nezávodil.
MS mopedů 2013
„Když jsme se dozvěděli o závodech ve Mšeně, přemýšleli jsme, že vyrazíme. Vloni se ale byli kamarádi jen podívat a letos jsme konečně vzali i stroje,“ dodává nadšený mopedista. Na žďánických závodech mopedů byl jako patnáctiletý kluk na chvostu, postupem času se ale začal zlepšovat. První ročník odjel na devětašedesátém místě.

„Ještě jsem to neměl vyladěný. Pak byl ale velký skok na devatenácté místo. Třetí rok už jsem měl od dost lépe upraveného mopeda, takže jsem se dostal na páté místo a naposledy jsem se probojoval na až třetí pozici. Ale že se stanu ve Mšeně mistrem světa, to jsem fakt nečekal,“ popisuje svůj postup Denis Šmíd a dodává, že spousta závodníků má motory převrtané na sedmdesát kubíků a tým ze Starých Žďánic jezdí stále na padesátkách. Všechny své jízdy přitom mladý borec dojel pokaždé na prvním místě.
MS mopedů 2013
Stejně na tom byl i jeho kamarád Ondřej Pleskot, který také neměl v jízdách, kterých se zúčastnil, konkurenci. Spolu se ale dva borci z Pardubicka utkali až v rozstřelu, kde se měli podělit o první a druhé místo. Denis tři kola na antukovém oválu zvládl rychleji, stačila ovšem jen malá chybička a skončil by na druhé příčce.

Říká, že za svůj úspěch vděčí hlavně strýčkovi Láďovi, který se stará o to, aby závodní moped jel co nejživěji. „Strejda to jezdí už devět let, takže ví, o co jde. Stroj je opravdu výborný, udělali jsme pár úprav, jednička a dvojka se krásně sbíhaly, nehřálo se to, nevadlo, prostě to pořád skvěle jelo. Jsem fakt spokojenej.“
MS mopedů 2013
Letošnímu mistrovi světa ještě pomalu nevychladl rozžhavený motor a už se těší na příští závody. Kam? No samozřejmě do Mšena. Chybět ale nebude zřejmě ani na moravském seriálu závodů. „U nás ve Žďánicích to trochu upadá, takže zkusíme Moravu a uvidíme. Mají tam každoročně osm závodů,“ doplnil Denis Šmíd, kterému úspěch ze Mšena bude připomínat nádherná trofej v podobě skleněného globusu s vypískovaným logem závodu a umístěním.

Jiří Říha

(08/13)