Sázení brambor v Kadlínězely děti brambory pod kadlínskou rozhlednou

„Nejradši mám pečené brambůrky s kuřetem,“ to byla slova žáka nebuželské základní školy Karlíka Chloupeckého, který se zúčastnil se svými spolužáky a dětmi z dalších škol tradičního sázení brambor v Kadlíně. Ve vesnici, která je známá především svou rozhlednou Hradišť a muzeem staré zemědělské techniky, děti sázely brambory už pošesté. Hlavním impulzem k uspořádání akce nazvané Sázení papa, což je incké označení pro brambory, bylo podle kadlínského starosty Zdeňka Šestáka vyhlášení brambory rostlinou roku. K tomu došlo právě v roce 2008.

„Brambory jsou po kukuřici celosvětově čtvrtou nejvýznamnější plodinou. A v lidské výživě mají nezastupitelné místo. Děti se tak můžou seznámit s tím, jak se brambory sázejí a zároveň si to i vyzkoušet,“ konstatoval starosta. Z jeho úst se děti ze mšenské základní i mateřské školy, žáci z Nebužel a učni z Horek nad Jizerou a Liběchova dozvěděli o bramborách mnohem více, než jen to, na jakém místě v žebříčku důležitých plodin stojí.

Sázení brambor v Kadlíně„Původní brambory, které pocházejí z Peru a Bolívie, byly barevné – fialové, červené až modré. Loni jsme si připomněli pátý ročník našeho sázení brambor, kterého se zúčastnila také peruánská velvyslankyně. Přinesla nám několik pytlíků jejich brambor, ty naše žlutomasé jí prý nechutnají,“ připomněl Zdeněk Šesták a přiznal se, že on naopak nenašel zalíbení v okopanině z Peru. A není sám, Evropané prý nejsou na chuť pestrobarevných brambor zvyklí.

Děti ze Sázení brambor v Kadlíněmšenské mateřské školy se po příjezdu do Kadlína nadšeně vrhly na prohlídku tamního muzea. Polovina z nich zamířila do expozice motyček a polních plodin, které si mohly dokonce promnout v ruce. Mnohé z nich totiž děti viděly poprvé v životě. A druhá polovina nejmenších návštěvníků se podívala do světnice kováře, která je ve vedlejší budově.

Po prohlídce muzea pak všechny čekala cesta na vrch Hradišť s rozhlednou. A samozřejmě i oblíbené sázení brambor.

Sázení brambor v Kadlíně„Brambory jsme sázeli do předem připravené, nařádkované půdy. Kdyby totiž děti musely řádky kopat motykami, bylo by to velmi náročné a jen stěží by to zvládly,“ poznamenal kadlínský starosta Zdeněk Šesták.

Sázení brambor v Kadlíněni z prvního ročníku oboru zemědělec – farmář z Horek nad Jizerou přidali ruku k dílu a dětem brambory přihrnovali. „Do Kadlína jezdíme každý rok, vlastně už od prvního ročníku akce. Kluci se na to vysloveně těší,“ řekla jejich učitelka odborného výcviku Ivana Kadeřábková. Malí i větší pracanti za dopoledne vysázeli šest řádků, z nichž každý byl dlouhý zhruba devadesát metrů. Děti z mateřské školy do půdy zapravily brambory odrůdy Keřkovské rohlíčky. Po práci si pak všichni společně pochutnali na bramborách opečených v ohni.

KSázení brambor v Kadlíněolem rozhledny bude vedle brambor za nějaký čas k vidění dalších čtyřiapadesát různých rostlin. „Vyseli jsme například patnáct druhů travin. Děti trávu znají většinou jen jako anglický trávník, nevědí, jak jsou různé druhy trávy vysoké, jaká mají květenství. A také mají i zajímavá jména, což dokládá například psineček bílý nebo kostřava ovčí. Vedle travin jsou pod rozhlednou i políčka s jeteli, obilninami, okopaninami a olejninami,“ dokončil starosta Kadlína.

Jiří Říha