busta Eduarda ŠtorchaZvídavé návštěvníky muzea v Lobči vítá busta Eduarda Štorcha

Lobeč – Muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nabídlo návštěvníkům do nové sezony hned několik novinek. Před vchodem do muzea v Lobči, které sídlí v budově bývalé základní školy, je nově instalována Štorchova busta.

Ředitel muzea Luděk Dohnalík chtěl milovníkům historie zprostředkovat pohled na Štorcha tak, jak ve skutečnosti vypadal. Tedy samozřejmě v podobě, v jaké ho dokázal zachytit autor busty.

Muzeum Eduarda Štorcha„Oslovil jsem proto starostu Štorchovy rodné Ostroměře Tomáše Gabriela, zda by nám bustu zapůjčili, abychom podle ní mohli nechat zhotovit kopii. Tu pro nás vyrobil amatérský badatel Oldřich Kroupa z Brna,“ přiblížil Dohnalík a dodal, že bustu do muzea umístili v rámci 135. výročí spisovatelova narození. Štorch přišel na svět ve středu 10. března 1878. V rodné Ostroměři po Eduardu Štorchovi pojmenovali základní školu. A právě před ní původní bronzová busta stála.
Luděk Dohnalík, ředitel muzea
„Sběrači kovu nás o ni ale bohužel připravili,“ uvedl před slavnostním odhalením spisovatelovy podobizny v Lobči ostroměřský starosta Tomáš Gabriel. „Naštěstí nám vdova po autorovi busty odprodala model, podle něhož byla busta vyrobena,“ doplnil starosta obce, která už má svého slavného rodáka opět na původním místě.

Další letošní novinkou v lobečském muzeu je kopie nejstarší dobře zachované kostry našeho předka, který už chodil po dvou. Jde o kostru hominida druhu Australopithecus afarensis, která je známá jako Lucy.

„Její stáří je datováno na 3,2 milionu let," řekl Dohnalík a dodal, že kostra byla objevena v roce 1974 v Etiopii. Archeologové nález pojmenovali podle hitu skupiny The Beatles Lucy in the sky, který byl v tu dobu zřejmě na špičce hudebního žebříčku.
Muzeum Eduarda Štorcha
Vše nasvědčuje tomu, že Lucy byla dívka 130 centimetrů vysoká a spíš podobná člověku, protože chodila po dvou. Lebka nalezena nebyla, jen spodní čelist, podle níž pak odborníci v americké Philadelphii lepku dotvořili.

Návštěvníci mohou podle Dohnalíka v expozici vidět i další unikát. „Jsme první muzeum na světě, které vlastní kopie přívěsků ňadrovitých tvarů z mamutoviny, které byly nalezeny v roce 1937 v Dolních Věstonicích. Jsou vyrobeny podle originálu z brněnského zemského muzea,“ přiblížil ředitel.

Zvláštností jsou prý i takzvané sibiřské Venuše. „Proti jiným figurkám ženy z období paleolitu, které jsou objemnější, je většina těchto vysokých a štíhlých," připomněl Luděk Dohnalík.

Muzeum Eduarda Štorcha je otevřeno od středy do neděle vždy od 10 do 16 hodin.

Jiří Říha, Mělnický deník