Miloš Urban: Praga Piccola

Český spisovatel Miloš Urban je ve fondu Městské knihovny zastoupen již dvěma tituly a to knihou  Sedmikostelí a Boletus arcanus. Ráda bych vás upozornila na další – román Praga Piccola, který vyšel koncem roku 2012.

Anotace: Historie jedné rodiny, jednoho města a jedné továrny z doby konce Rakouska-Uherska a ve slavném dvacetiletí Československé republiky uvádí čtenáře do prostředí jedné libeňské automobilové továrny na sklonku Rakouska-Uherska a pak ve dvacátých a třicátých letech první republiky. Dostáváme se do rodiny Rudolfa Neumana, poznáváme jeho ženu a dva syny, z nichž starší Rudi oplývá nadáním na všechno a může si vybrat, kým chce být, ale očekává se, že bude nástupcem svého otce, i když jeho to táhne do světa, zatímco na mladšího Bertolda zbylo talentu málo, ale o to víc chce v továrně získat neprotekční místo a vyrábět automobily. Právě Bertold je vypravěčem rodinné ságy. Bratři zpočátku netuší, proč se k nim přistěhoval vzdálený příbuzný Fridrich se svou dcerou Lilianou, a když vyjde nepříjemná pravda a z ní vyplývající povinnost najevo, Rudi se z ní šikovně vyvlékne a nechá se zastoupit mladším bratrem. Bertold si sestřenku vezme za ženu a pokusí se žít s ní smysluplný život, přestože jeho srdce je jinde. Jak pár stoupá na společenském žebříčku a z Libně proniká do lepších kruhů do Prahy, kde tráví volné neděle mezi filmovými herci a režiséry na Barrandovských terasách (příležitost prodat automobil hvězdě stříbrného plátna), zároveň se propadá do hluboké vztahové krize, kterou nezažehná ani narození dcery. Bertold se s rozchodem vyrovná po svém, ale s čím se vyrovnat nemůže, je přechod na armádní výrobu v době, kdy republice začne čím dál víc hrozit Německo. Jeho přání zůstat v Libni vezme za své, když mu židovští přátelé doporučí odejít před Hitlerem do Anglie a on je na poslední chvíli poslechne. Svůj oblíbený automobil, skromnou Pragu Piccolu, si bere s sebou, a spolu s ní tajemný náklad, který se mu podaří v bezpečí dostat až do Londýna. Odtamtud podniká kroky na záchranu své dcery a bývalé ženy, ale milovanou továrnu zachránit nedokáže.

Tento román se poněkud vymyká z autorovy dosavadní tvorby, po mysticko-gotických románech, popřípadě románech s lehce detektivní zápletkou, je to román životopisný. Autor sice tvrdí, že vznikl na základě skutečných zápisků Bertholda Neumana, ze kterých čerpal při psaní knihy, ale stejně tak je možné, že se jedná o další z autorových mystifikací.

Čtenáři si mohou vychutnat Urbanův vypravěčský styl, který se vyznačuje bohatostí jazyka, barvitostí popisů i postav. Oživuje starou historii Libně i automobilky Praga. Pozornost si zasluhuje i grafické zpracování knihy – opět z dílny Pavla Růta. Bylo na ni použito tzv. vrapování, technika, díky níž nejsou stránky stejnoměrně oříznuty a díky které připomíná prvorepublikové tituly, jejichž archy musel čtenář sám rozřezat.

Martina Hanzlová