Centrum Mšena budou zřejmě už letos sledovat kamery

Na nedávno opravené centrum města Mšena budou možná už letos v létě dohlížet kamery. Shodli se na tom ještě před koncem loňského roku mšenští zastupitelé. Hlavním cílem zavedení kamerového systému ve Mšeně je podle starosty Martina Macha, který záměr navrhl, zejména přehled nad historickým středem města. Centrum prošlo v minulém roce revitalizací za zhruba třicet milionů korun. A hned se stalo terčem vandalů.
„Těsně před osazením nových lamp veřejného osvětlení nám někdo u země odřezal elektroinstalaci. A krátce po uvedení do provozu došlo i k poškození kašny na náměstí,“ připomněl starosta události, které vedly k myšlence zavedení kamerového systému ve městě.
Město plánuje pro začátek koupit jednu nebo dvě kamery. „Jedna bude určitě monitorovat průtah městem, náměstí a také bankomat, který může být terčem pozornosti lupičů a různých podvodníků,“ vysvětlil starosta a dodal: „Začneme pomalu. Po nějaké době situaci vyhodnotíme a uvidíme jak dál.“
Na dění ve městě prostřednictvím záběrů z kamer by měli dohlížet státní policisté, kteří mají nedaleko centra služebnu. Podle starosty tuto variantu vítají. „Policii se kamery velmi hodí. A to nejen z pohledu města, ale i blízkého okolí. K většině trestných činů totiž dochází v noci, a podstatná část aut projede právě přes Mšeno, ať už jedou například na Mladou Boleslav nebo na Stránku. Každé takové vozidlo na záznamu může policistům pomoci ve vyšetřování,“ připomněl Martin Mach.
Mšenští policisté budou mít zároveň pod kontrolou centrální prostor města. Budou moci pružně reagovat například na častý nešvar řidičů, kteří parkují na autobusové zastávce. Vybudování první etapy kamerového systému by mělo podle odhadu starosty stát několik desítek tisíc korun. Přesnou částku ale ukáže až projekt a nabídky firem. 
„Ve schváleném rozpočtu však náklady na kamerový systém nemáme, takže budeme muset někde nějaké peníze vyšetřit, případně uvolnit z rezervy,“ doplnil Mach, kterého schválení kamerového systému v zastupitelstvu překvapilo. Na předchozím zasedání totiž nápad s instalací kamer neprovázelo velké nadšení zastupitelů.

Jiří Říha, Mělnický deník