Prezidentské volby 2013Prezidentské volby 2013Prezidentské volby 2013
Prezidentské volby na Mšensku přinesly zajímavé výsledky

Za nebývalého zájmu občanů, kterých přišlo k volebním urnám ve většině obcí téměř 60 %, se uskutečnila historicky první přímá volba prezidenta České republiky. O přízeň oprávněných voličů soutěžila devítka kandidátů, z nichž si na Mělnicku podle očekávání vedla nejlépe dvojice Karel Schwarzenberg – Miloš Zeman.

Prezidentské volby 2013I ve Mšeně si oba již zmiňovaní kandidáti připsali největší procento odevzdaných hlasů. Ovšem oba favority na Mšensku prohnal pár Jan Fischer a Jiří Dienstbier. Zatímco poměrný úspěch Fischera se dal očekávat, pozice Diensbiera v některých obcích na Mšensku velmi překvapila. Například ve Stránce byl Dienstbier nejúspěšnější vůbec, když porazil jak Zemana, tak Schwarzenberga. V Nebuželích uhájil Dienstbier „bronzovou“ příčku za Zemanem a Fischerem. Ten si nejvíc voličů získal na Řepíně (téměř 30 %), kde Karel Schwarzenberg zůstal až za dvojicí Zeman – Dienstbier. Podrobné výsledky uvádíme v tabulce, kterou najdete na této straně dole.

Prezidentské volby 2013Nejvyšší volební účast v našem regionu zaznamenal Obecní úřad Nosálov, kde volilo 71,33 % oprávněných voličů. Následovala Kanina, která dosáhla počtu jen o necelé procento menšího (70,69 %). Nicméně volební účast se i v dalších obcích pohybovala kolem 60 %, což je ve srovnání např. parlamentními či senátními volbami rozhodně lepší výsledek.

Ostatní kandidáti nedosáhli přesvědčivých výsledků. Např. Jana Bobošíková neoslovila ani jednoho voliče v Lobči, Nebuželích a ve Stránce. Procentuální zisky dalších kandidátů nedosahovaly v průměru ani 5 %. Relativně nejlepší výsledek zbytku volebního „pelotonu“ dosáhl Vladimír Franz, který oslovil téměř 10 % voličů v Chorušicích a Nebuželích.

Prezidentské volby 2013Druhé kolo prezidentské volby se uskutečnilo až po uzávěrce Mšenských novin ve dnech 25. a 26. ledna, kdy si voliči mohli vybrat ze dvou kandidátů – Karla Schwarzenberga a Miloše Zemana.

Text: Karel Horňák, foto: Jiří Říha


Výsledky 1. kola prezidentské volby na Mšensku. 37.3 KB