Mšenské noviny na návštěvě v jednom z agilních mšenských spolků Z výstavy na koupališti

Pokladem města nejsou cenné šperky ani kilogramy zlata v trezoru. Tvoří ho kolektivy různých zájmů se snahou rozvíjet svou aktivitu, obohacovat kulturní, sportovní, technickou a zájmovou činnost, přibližovat ji veřejnosti a reprezentovat město u nás i v zahraničí. S tamními kluby navazují přátelství. Ve všech soutěžích a závodech se rozhodně neztrácejí. Naopak přivážejí diplomy, medaile a další trofeje.

MS mopedů StadionMezi poklad města také patří JAWA – MOTO – ČZ Veteran club. V roce 2002 ho založilo 9 nadšenců. Členská základna se za pět let rozrostla na 36 členů, za nimiž jsou vidět výborné výsledky. Shánějí staré, i neúplné motocykly. Po získání potřebných náhradních dílů se pouštějí do jejich renovace. Trpělivou prací ve volném čase za spolupráce šikovných kamarádů ze spolku se z vraků stávají nablýskaní krasavci, kteří jako by právě sjeli z výrobní linky. Při renovaci pomáhá každý svým umem a řemeslným fortelem, a tak se jejich sbírky rozšiřují o další jawy, čezety, mopedy Stadion a pionýry, z nichž některé se začaly vyrábět už v roce 1935.

Veteránská projížďkaNynější stav – 60 strojů – není konečný. Již třetím rokem klub pořádá burzu náhradních dílů. Na ni se sjíždějí prodejci i kupující téměř z celé republiky. Tím pomáhají ke kompletaci rozpracovaných strojů. Veteranisté se neuzavírají do sebe. Pomáhají i jiným klubům s pořádáním akcí. Do svých řad stále přijímají další nadšence, kteří chtějí obnovovat historické motocykly. Svou činnost přibližují občanům města i okolí články v tisku, pestrou propagační skříňkou, motosrazy, vyjížďkami, výstavami a besedami. Realizovali výborný nápad – „Mistrovství světa“ mopedů Stadion na ploché dráze. Bližší informace najdou návštěvníci internetových stránek klubu – www.jawaczveteran.cz, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Mají k dispozici rozsáhlý archiv literatury a fotografií. Poskytují poradenskou službu i opravářskou pomoc začínajícím. Ve své dosavadní aktivitě nechtějí polevit ani v příštím roce.

text Jan Bursa, foto Jiří Říha