Kostelem sv. Martina ve Mšeně zněla krásná hudbaJiří Čipera (vlevo) a Jan Žďánský

Nedělní podvečer 28. října byl v kostele sv. Martina ve Mšeně zasvěcen hudbě. Hořící svíčky v kalíšcích vytvářely prostředí k poslechu barokní hudby. Starší občané, z nichž někteří přicházeli i o francouzských holích, postupně zaplňovali lavice v kostele. Mladí by se ovšem nechali spočítat na prstech ruky. Ani návštěva z Domova seniorů se bohužel nekonala. Je to škoda, protože ten, kdo nepřišel, může jen litovat. Připravil se o překrásný umělecký zážitek z koncertu věnovaného 160. výročí narození mšenského rodáka Ludvíka Peera, virtuoza na violoncello. Mezi posluchači byl i Ing. Martin Mach, starosta města, a  místostarosta Václav Novák.

Pozorné publikumV úvodním slově farář Mgr. Bohuslav Bártek připomněl poslání koncertu – přinášet nezapomenutelný hudební zážitek. Výročí oslavily také varhany postavené v roce 1887. Byli představeni také oba protagonisté koncertu – violoncellista Jan Žďánský a varhaník Jiří Čipera. Tato dvojice už hostovala v mnoha koncertních sálech celé Evropy. Následovalo osm skladeb autorů z 15. – 19. století. Jmenujme Antonia Vivaldiho, Girolama Frescobaldiho, Johanna Sebastiana a Johanna Christopha Bachovy, Antonína Dvořáka či Félixe Mendelssohna Bartholdyho.


Varhaník Jiří ČiperaTěžko spočítat pestrost melodických tónů znějících kostelem. Pianissimo varhan střídalo forte a do toho se přidávalo violoncello rozeznívané snad všemi oktávami. Nevšední zážitek umocnila i fantastická akustika mšenského chrámu, kterou oba umělci dokázali umně využít. Bohatství barokní hudby je úžasné a není ho nikdy dost. Zájemci o tento hudební žánr si mohou naladit stanice Vltava, Radio Classic a Proglas. Po závěrečném Preludiu c moll pro varhany si posluchači vynutili další přídavek.


text Jan Bursa, foto Karel Horňák