Čekárnu ve zdravotním středisku ve Mšeně zaplnili v pondělí 22. října zdraví lidé ve věku od 18 do 60 let. Většinou se znají delší dobu. Družný hovor nevázl a nechyběla ani špetka humoru. Čekali na obvyklou prohlídku. Po ní a nezbytné administrativní agendě vcházeli s vyplněným formulářem na vyzvání personálu transfuzní stanice nemocnice Mělník do místnosti. Jejich cílem bylo darování necelého půllitru krve – nenahraditelné tekutiny, bez níž se lékaři a chirurgové neobjedou při záchraně lidských životů.

Jaroslav Tuček a Pavel NovotnýAč dárci opět udělali šlechetný skutek, zůstávají skromní. Zasluhují uznání v místě bydliště i na veřejnosti. Heslo Dar krve – dar života není obyčejnou proklamací. Krev je nenahraditelná. V nemocnici jí není nikdy dost. Případě její nouze musí lékaři odkládat i naléhavé operace. Jsou i pacienti, kteří jí denně spotřebují nemalé množství. Je smutné, když někdo, ač by mohl dále žít, musí toužebně čekat na každou kapku krve, věnovanou šlechetnými dárci.

Martin Beer, Petr Mansfeld a Pavel Nečas Mělo by být samozřejmostí, aby také rodinní příslušníci a známí takovému potřebnému člověku darovali krev. Dárcovství je vrcholným projevem solidarity. Dárce neví, kdo jeho krev dostane, a nemocný se nedozví, kdo mu zachraňuje život. Odběr krve je bezbolestný. Krev v těle se obnoví už za dvě hodiny. Darovat krev je možné třikrát až čtyřikrát do roka. Po dosažení 60 let už dárci k odběrům chodit nemohou. Proto je nutné, aby je nahradili mladší lidé.Eva PetrániováVe Mšeně se v pondělí dostavili poprvé k darování Pavla Novotná (18), kterou pobídl tatínek, jenž jde příkladem svou padesátkou odběrů. Další dárce – Eva Petrániová (27) se řídí příkladem manžela. A pak že příklady netáhnou… I tady mají ženy převahu. Jediným mužem mezi prvodárci byl František Hampl (28). K dárcovství ho motivuje snaha pomoci zdravotníkům, protože neví, kdy on sám nebo blízcí ji budou potřebovat.

Pavla Novotná
Z transfuzní místnosti se dárci vraceli ke krátkému odpočinku a občerstvení, o které se včetně nezbytné administrativy starala paní Irena Medvecová, dobrovolná členka Českého červeného kříže. K výběru nabízela rohlíky, oplatky, lahodný čaj i tureckou kávu. Družný rozhovor jako by každého zdržoval k odchodu domů. Individualismus a sobectví tu nemají místo.


Text Jan Bursa, foto Karel Horňák