Velmi zdařilá oslava 110 let trvání tratě Mělník – Mšeno – Dolní CetnoO páru byl velký zájem

Nevšední jízdy historického vlaku
   Nádraží ve Mšeně v sobotním ránu 14. července zaplnili lidé s dětmi. Trpělivě očekávali příjezd historického vlaku. Konečně před 10. hodinou zastavila parní krasavice řady 4320 z roku 1937. Táhla staré osobní vagony plné cestujících. Někteří vystoupili, jiní zase přistoupili. Strojvedoucí Mojmír Morávek není žádným nováčkem. S „párou“ jezdíval poslední tři roky jejího provozu. Nyní již 12 let prohání mašiny s historickými vlaky a na výstavy.

Křest lokomotivy   Při čekání na vykřižování pravidelných vlaků osobní dopravy si děti prohlížely stanoviště strojvedoucího. Souprava poté pokračovala do Skalska. Její zpětnou jízdu do Mělníka očekávali další diváci, lovci snímků s fotoaparáty i krojované tetičky České obce baráčníků Mšeno s panem Mgr. Bohuslavem Bártkem, farářem římskokatolické církve ve Mšeně. U čekající lokomotivy se pozdravil se strojvedoucím, přátelsky pohovořil, obřadně se pomodlil, požehnal lokomotivě a popřál časté šťastné jízdy i ochranu před možnou zkázou. Pokropením svěcenou vodou a modlitbou obřad skončil.  

"Nálet" dvouplošníkuObrana proti "náletu"
Odpoledne se na nádraží objevili vojáci v uniformě c. k. rakousko-uherské armády z Klubu vojenské historie Liberec. Vyzbrojeni puškami z r. 1895, náboji a bodáky měli střelbou bránit nádraží proti útočícím dvouplošníkům z první světové války. Nesly znaky Anglie. Podle ohlášeného poplachu museli cestující opustit vlak a přesunout se do bezpečné vzdálenosti. Krátce nato na nádraží nalétávala letadla nepřítele. Blížila se do operační vzdálenosti. Od budovy hřměla fiktivní děla, do toho se mísila střelba z pušek. Po trojím náletu útočníci odletěli. 
Plné mšenské nádraží
   Reprodukovanou hudbu poté vystřídala živá v podání kapely Tancovačka z Mělníka. Až do pozdních večerních hodin jezdil vlak stále plný cestujících. Kdo nepřišel, ochudil se o jedinečné zážitky a nemizící vzpomínky na důstojné oslavy 110 let zdejší železnice. Organizátoři zaslouží pochvalu za uspořádání velmi zajímavé akce, která se bude po letošním úspěchu opakovat i v příštím roce.

Nádraží se změnilo na výstavištěMotorová drezína
   Nikdo z mnoha návštěvníků očekávajících jízdy historických vlaků se nenudil. Každý měl co obdivovat. Zájmu omladiny se těšily kolejové drezíny. Jedna z nich – vícesedadlová – bez přestávky vozila čekající. Šlapáním ji poháněli vždy dva fyzicky zdatní dobrovolníci. Mezi stánky s občerstvením cukrářským zbožím i osázenými květináči vynikal stánek dřevosoustružníka Jana Bradáče z Hrobu. Nejprve upevnil kus dřeva a speciálními dláty vydlabal mísu. Tu ručně vytočil a vyleštil. Vystavoval hotové dekorativní mísy, misky a svícny připomínající keramiku, dále paličky a hmoždíře do kuchyně. Ve stánku o kousek dál se nedaly přehlédnout různé druhy čibuků a dýmek, ruční to řemeslné výroby. 
Veteránské motocykly
   K historické lokomotivě patřily také veteránské motocykly. Vystavovali je nadšenci z Jawa ČZ Veteran clubu Mšeno. Mezi mopedy, jawami a čezetami se pyšnil jako nový motocykl ČZ 175 z roku 1935. Na nakládací rampě připomínala lokomobila za běžného provozu svou funkci v zemědělství, než ji elektřina zahnala do technického muzea. Vedle ni se krčily dva malé modely různých typů parních strojů. U bývalého skladiště poháněk další, v kufříku přenosný model strojníkovi pohyb ruky s půllitrem piva k ústům. Prostě hračička k zábavě.

   Odpočívat bylo možné v provizorní malé zahradní restauraci, kde se všichni družně bavili. Děti se vyřádily na nafukovací skluzavce, nebo se vozily na drezíně, případně v kočáře taženém koníky. Ty větší se zase projížděly v sedle velkých koní.Velká prohlídka

Výroční jízdenka   Kapacitu malého kočáru využili staropražsky oblečení zpěváci s harmonikářem. Zlidovělými písničkami vyháněli z města nudu. O další hudební zpestření se přímo na nástupišti postarala mělnická kapela Tancovačka Stanislava Tatara, která po produkci na mělnickém nádraží přijela zahrát i do Mšena. Večer si přišli na své tancechtiví návštěvníci letní zábavy. Vyhrávala jim kolínská skupina Music Makers, jako hosté se představily některé celebrity – Marcela Holanová, Karel Emanuel Gott a Libor Hudček.

   Zatímco si všichni celý den spokojeně užívali radostné pohody, té se museli vzdát mšenští hasiči. V sobotu se starali o vodu pro lokomotivu ve Mšeně i ve Skalsku, ostrý zásah měli až v neděli, kdy po 20. hodině zasahovali při požáru lesa za romanovskou hájovnou. Zasluhují uznání a poděkování.

Zpravodajství z oslav připravili: Jan Bursa (text), Martin Pithart a Karel Horňák (foto)

Parní lokomobilaKrojovaná skupinkaV jídelním vozeVeteránský exponát