I nevidomí lidé umějí krásně zazpívat

   K pěveckým smíšeným sborům, známým v okresech Mělník, Mladá Boleslav i Česká Lípa, bezesporu patří Intermezzo Mšeno. Příznivci sborového zpěvu ve Mšeně si rádi vyslechnou i koncerty hostujících sborů. Vynikajícímu uměleckému přednesu nezůstal nic dlužen smíšený pěvecký sbor nevidomých Vokál Klub SONS.

   Na koncertu 9. června v evangelickém kostele se jeho členové plně vyrovnali zdravým pěvcům. Pod vedením nevidomého učitele hudby PhDr. Ondreje Čanského krásně zazpívali dvaadvacet skladeb a posluchači vynucený přídavek. Zpívají spolu teprve tři roky. Zvládají italské duchovní písně, skladby starých mistrů a úpravy lidových písní. Klenotem programu se stala píseň z Amsterodamského kancionálu „Soudce všeho světa, Bože“, vydaného roku 1657 J. A. Komenským.

   A co teprve Ave verum corpus W. A. Mozarta, Napadly písně Antonína Dvořáka, Aká si mi krásna Eugena Suchoně, Ty hukvaldský kostelíčku Leoše Janáčka i tradicionál Irské požehnání. Krásná sopránová sóla zpívaly Monika Krchovová, Emilia Nehilová a Lýdia Kiktová. Skvěle zpívané skladby obohacovala střídavá forte s pianissimem. Jak je to možné, že nevidomí se skladby stoprocentně naučí? Nejprve se podle zvláštních not v Brailově písmu učí melodii, potom slova a nakonec vše secvičí u klavíru.

   Tento jedinečný a osobitý sbor je seskupením nevidomých lidí z celé republiky, kteří rádi zpívají. Vystupovali také v České televizi, na adventních koncertech a také ve Španělském sále Pražského hradu. Škoda, že hodně míst v kostelních lavicích zůstalo prázdných. Tento koncert bohužel nelákal tak jako před rokem vystoupení Zuzany Stírské se souborem Gospel Time.

Jan Bursa