1   Plochodrážní stadion ve Mšeně byl v sobotu 19. května cílem motoristů. Přijeli nejen z blízkého okolí, ale i z Plzně, Brna, Ostravy, a dva dokonce ze zahraničí. Cílem jejich cesty byla motoristická burza, kterou pořádal Veteran Jawa ČZ klub Mšeno. Jejím posláním je umožnit výměnu, prodej a koupi náhradních dílů do starších motorových vozidel, hlavně pro renovace historických motocyklů.

   Členové veteran klubů usilují o to, aby motocykly měly původní provedení, jako by opouštěly výrobní halu. Cílem je tedy věrná kopie původní motorky. Zachraňují je jako technické památky. Za obnovením historického stroje jsou stovky hodin spojených se sháněním náhradních dílů, vlastní práce a samozřejmě i nemalé výdaje na konečnou úpravu stroje, jako je např. chromování, lakování apod. To se neobejde bez spolupráce dalších nadšenců, kteří si radí a vzájemně pomáhají svým technickým umem a šikovností.
Zrenovované motocykly slouží soukromým i muzejním sbírkám, na výstavy, ukázkové jízdy a srazy veteránů. Přebytečné díly se na burzách vyměňují nebo nabízejí k prodeji. Na mšenské burze se setkávali staří známí. Vyměňovali si zkušenosti a hovořili o tom, jak pokračují na montáži příštích výstavních exponátů.

   Pořadatelé připravili ideální výstavní plochu. Brzy byla plná všech možných náhradních dílů. Neopomněli setkání zabezpečit občerstvením s pestrým výběrem jídla a nápojů. Veteran Club Mšeno není „ševcovou ženou, která chodí bosa“. Za pět let svého trvání se rozrostl na 30 převážně mladých členů, z nichž jeden ještě nedosáhl plnoletosti. Jejich sbírka zatím čítá na 50 strojů staršího data výroby.

Jan Bursa