Známý citát „Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem“ si široké možnosti cestování vynutily pozměnit na „Kolik řečí umíš, do tolika zemí můžeš cestovat“. Dříve se říkalo „Co Čech, to muzikant“. To úsloví se brzy změní na „Co Čech, to cestovatel“. Stále více Čechů vyjíždí do nejrůznějších států světa prožít dovolenou, na služební, vědecké, kulturní a sportovní výjezdy či za prací.

   Domů se vracejí plni dojmů a poznatků, o které se dělí s účastníky besed a se známými. Taková je i manekýnka Barbora Galandáková. Vyjíždí do různých států, kam ji agentura pošle. Volného času tam využívá k prohlídce města a jeho zajímavostí i okolní krajiny. Zajímá se rovněž o tamní kulturu a život lidí. Z cest si přiváží noviny, fotografie a propagační brožury.

   O svých zážitcích z posledních cest přišla v sobotu 10. června vyprávět klientům do Domova seniorů. Poutavě líčila architekturu, zvláštnosti, život a krajinu Rakouska. V muzeu koncentračního tábora Mauthausen jí otřásla bestialita německých tyranů na kdysi tamních vězních. Každý, hlavně mladý člověk by měl toto muzeum hrůzy navštívit, aby si uvědomil, proti čemu se musí bojovat.

   Radostněji se dobrovolné cestovatelce povídalo o pobytu v Holandsku a Itálii, kde se domlouvala italsky a anglicky. Bylo tam co obdivovat – na krajině, architektuře, sochách, stavbách i pěstování tulipánů. V Itálii se jí velice líbilo moře s pláží a koupání v moři. Tam se šťastně vyhnula obávaným medúzám.

Jan Bursa