1Mšenský spolek Petrova cechu připravil zdařilé závody

   I svatý Petr má rybáře rád. Na sobotu 13. května jim připravil ideální počasí na rybářské závody mládeže. Brzy ráno zaujala skupinka 8 děvčat a 32 chlapců vylosovaná stanoviště na březích rybníků Černík a Jezero. Rybářské závody mládeže ve Mšeně mají dlouholetou tradici. Plní nejen výchovné poslání, ale současně posiluje členskou základnu Rybářského spolku ve Mšeně.

2   Ochotní pořadatelé závody perfektně připravili. To samé lze říci i o rozhodčích. Ke spokojenosti závodníků i diváků přispělo pestré občerstvení. Někteří, zvláště malí závodníci, měli s sebou „trenéry“ z řad rodičů. Rybařina vyžaduje hodně učení, což trvá delší dobu. Závody probíhaly v kamarádské atmosféře. Někomu ryby braly jako o závod, jiný musel na záběr déle čekat. Každý úlovek putoval po přeměření zpět do vody. Zlatou rybku, aby splnila tři přání, neulovil nikdo. Každý úlovek však potěšil, zvláště 35 vytažených kaprů. Častěji zabíraly plotice.3

   V 10,15 h siréna ukončila závody. Závodníci bleskově sbalili nádobíčko, shromáždili se u stolku s cenami a netrpělivě čekali na vyhodnocení. Zvítězil každý – svou účastí a dodržováním soutěžního řádu. Padla první jména s výsledky. Nejúspěšnější Jiří Librcait ulovil ryby v délce 476 cm, v závěsu za ním skončili Lukáš Gádoci (368 cm) a Jan Křupa (191 cm). Většina závodníků se radovala i z drobného úlovku a ještě více z cen, které předávala také starostka města Marie Štráchalová. Cenami pro 20 závodníků bylo rybářské vybavení. Zbývající si odnášeli drobní dárky za účast. Nejmladší závodník – Lukáš Dalecký – si odnesl živého kapra. Co lze přát všem závodníkům? Vytrvalost, mnoho krásných zážitků v přírodě a pěkné úlovky.

Také rybářky umějí závodit4

   K rybníkům Černík a Jezero v sobotu 13. května odpoledne přijelo více automobilů a motocyklů, většinou s rodinnými příslušníky. Řidiči okamžitě vybalovali rybářské nádobíčko s vlastnoručně připravenou návnadou, na niž prý ryby berou jako vzteklé. Po vylosování celkem 63 závodníci (mezi nimi i dvě ženy) oblehli břehy rybníků. Navázali háčky, navnadili a vhozené rybí pasti se ocitly ve vodě. Nastal zápas o největší počet centimetrů v úlovcích, které po změření a zapsání do výsledkové listiny opět mizely ve vodě.

   O časté záběry pěkných ryb se pokoušeli závodníci z Českolipska, Mladoboleslavska, Mělnicka, Prahy5 a Mšena. Jeden rybář přijel dokonce až z Ostravy-Zábřehu. Rybářské štěstí však stálo pouze u 32 rybářů, v tomto počtu nechyběly obě startující ženy. Účastníci se těšili z úlovků, hlavně na vyhodnocení a pěkné ceny. Zbývajícím se ryby jakoby vyhýbaly, ne a ne zabrat. Nebraly dnes, zaberou příště, naděje umírá poslední. Hlad a žízeň zaháněly nápoje a uzené maso z udírny.

 6  Úderem 19. hodiny zvuk sirény ukončil závody, ryby si mohly oddechnout. Závodníci balili náčiní, rozhodčí pilně počítali výsledky a podle nich určovali pořadí závodníků. Výsledky: 1. Zdeněk Vídeňský (Kněžmost) 333 cm, 2. Jaroslav Průša 230 cm, 3. Jakub Rympl (oba Mnichovo Hradiště) 197 cm, z žen 8. Veronika Komeštíková (Mšeno) 126 cm, 16. Jana Petráková (Mladá Boleslav) 59 cm. První osmička závodníků si odnášela pěkné ceny v rybářském vybavení. Hráz  Jezera se i nadále hemžila lidmi. Přilákaly je melodie k tanci a poslechu, hrané skupinou Duo – Hanka Hrubá a Miloš Jíra.

Pořadatelé z Rybářského spolku Mšeno děkují všem sponzorům, kteří věnovali ceny na letošní ročník rybářských závodů.

Jan Bursa