Kadlínští hlásí: Máme téměř 200 kamenů

Pamětní deska   Vyvrcholením Kadlínského léta – pouti 2005 ve dnech 16. – 17. července 2005 bylo nedělní setkání cykloturistů i pěších na návrší Hradišť nad Kadlínem. K milému překvapení pořádající obce se navršily téměř dvě stovky kamenů do základů budoucí rozhledny. Okolo šesti set návštěvníků vytvořilo báječnou atmosféru. Starosta Zdeněk Šesták s megafonem vítal návštěvníky – od nejmladšího šestitýdenního Jozífka Zíty z Nebužel, dvouapůlměsíční Aničky Šimkové z Kadlína po nejstarší účastnice Jindřišku Dvořákovou a Věru Zajptovou. Nejvíce"Národ sobě" kilometrů k nám našlapal z Liberce prof. Ing. Jan Nouza, CSc., autor knih o rozhlednách. Nejtěžší kámen o váze 450 kg byl přivezen Pavlem Dvorščíkem. V základech budou i dva kameny z Norska a jeden z pohoří Atlas v Maroku, který z Poděbrad přivezla Markéta Šestáková (byl to opál darovaný od pravnuka cestovatele Emila Holuba). Z českých zajímavostí bude vložen kámen z Řípu i řeky Ostravice z Ostravy – Vítkovic.

Delegace ze Stránky   Všechny kameny byly přivezeny s láskou, některé mají i svá jména – Národ sobě, Car, Zlatíčko, Láska, Čert, Bezeňák i Řepíňák, všechny v jednom šiku budou podporovat rozhlednu. Co vše mohou skrývat tyto názvy! Vzpomínky na lásku, blízkého člověka, nejskrytější tajemství lidské duše… Na Hradišti vše pozoroval Čech. Ne ten první, jenž nás do naší krásné země podle pověsti přivedl, ale Vlastimil Čech, místní kronikář. Náročným úkolem bylo určit druh kamenů, ale opuku, čedič, pískovec, žulu a polodrahokam z Maroka jsme identifikovali.  Vrch Hradišť

   A tak po sobotě, kdy na návsi probíhala pouť, hrál se turnaj v nohejbalu, křtila se kniha „Zážitky s koňmi“ Vlastimila Čecha, otevřela se výstava obrazů Vlastimila Týmy, roztančily se děti v maskách na diskotéce, TY-JÁ-TR z Prahy pobavil hrou Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert a večerní, tentokrát nepovedená zábava, se dva slunečné dny naplnily. Na návsi byly vyhlášeny výsledky „kamenů“ a pak Kadlín pozvolna utichal. Děkujeme za návštěvu a za rok, jak doufáme, na shledanou na rozhledně!

Lenka Koczierzová, Ostrava