Návštěva ze Švýcarska   Ve středu 28. dubna 2005 k nám na návštěvu přijelo osm žáků a tříčlenný doprovod z jedné malé švýcarské vesničky. Jelikož jsme o této návštěvě věděli s dostatečným předstihem, připravili se na ni naši žáci devátého ročníku se svými učiteli opravdu pečlivě.

   Dívky už od časných ranních hodin připravovaly malé pohoštění, kterým jsem naše hosty uvítali. Společně jsme se nejprve seznámili s organizací dne a mohli jsme začít. Žáci devátého ročníku se ve  dvojicích věnovali jednomu studentovi ze Švýcarska, také žáku devátého  nebo osmého ročníku. Nejprve všechny čekala prohlídka domova seniorů a místní radnice. Pak už se žáci sami vydali na procházku městem, při této příležitosti využili po počátečním ostychu svých znalostí německého a anglického jazyka. Během dopoledne naši hosté na chvíli odjeli na sjednanou exkurzi do pivovaru a po návratu se naobědvali v naší školní jídelně. A jak jim chutnalo! Guláš s těstovinami si přidávali i dvakrát. Po dobrém obědě se opět po trojicích vydali na exkurzi po naší škole. Úkolem bylo ukázat všechny učebny a zařízení školy a vyptat se na výuku ve švýcarské škole. A tak jsme se dozvěděli, že vyučování i délka přestávek jsou podobné jako u nás, ale např. autobusy jezdí ke škole každou hodinu a o polední přestávku tedy žáci jezdí domů. Následovala chvilka klidu v učebně dějepisu, kde jsme se znovu a podrobněji představili, dokonce jsme se dozvěděli, kdo bude na jaké škole studovat. Jednou ze zajímavých informací byla i ta, že jedna z dívek je členkou národního fotbalového ženského družstva Švýcarska. Odpoledne bylo zakončeno sportovními souboji. Dívky se utkaly ve florbalu, chlapci v sálové kopané. Bohužel ani jedno družstvo s příznivým výsledkem pro naši školu. Už zbývalo jen se rozloučit, ale nikomu se nechtělo, a tak jsme se zcela neplánovaně domluvili, že se sejdeme i druhý den. Jednak jsme se ani nestačili společně vyfotit, a na oplátku nám  naši švýcarští přátelé chtěli uvařit svou národní specialitu – fondue.

   Druhý den během velké přestávky se stihli všichni nejen vyfotit, ale i sehrát další turnaj ve fotbale, dívky pozvaly své kamarádky do učebny výpočetní techniky, odkud mohly mailem napsat domů. Čeští žáci absolvovali ještě hodinu matematiky, během které jim v naší školní kuchyňce švýcarští žáci připravili fondue. Po hodině se všichni sešli u jednoho dlouhého stolu, aby ochutnaly švýcarskou specialitu. Po dobrém jídle nastalo vyměňování adres a nekonečné loučení završené dalším sportovním zápasem. S přáním hezké a bezpečné cesty domů jsme se nakonec všichni opravdu rozloučili.

   Tato návštěva nejen zpestřila dva školní dny žákům devátého ročníku, ale i ukázala, že dávat pozor v hodinách cizího jazyka se vyplatilo.

Jiřina Trunková