aneb Správné číslo pro chmurný den 

   Byl pátek, devatenáctého minulého měsíce. V noci bez spánku jsem si opakovala, co musím zařídit hned ráno. Musím upozornit opraváře, že se blíží víkend a on mi dosud neopravil vařič. Telefonovat musím brzy, dokud nebude nabručený a unavený, ale zase ne příliš brzy, abych ho nerušila při snídani.

   Třesou se mi ruce a zřejmě jsem vyťukala nesprávné číslo telefonu. Pozdravila jsem, řekla své jméno a spustila svou žádost. Když jsem se nadechovala k další větě, zahlaholil z aparátu zpěv. Mužský, velice příjemný hlas zazpíval: Haló, haló, haličko, cože chcete, paničko? Zpíval tak, jako se rozcvičují zpěváci. Nasazoval na slůvka různé výšky tónů a zdobil je zpěvnými kudrlinkami. Dívala jsem se nechápavě kolem sebe, ale i do sluchátka. Pak jsem se zeptala: Mluvím s panem Š.? Vaše srdce nepotěším, jmenuji se Mirek ...ším, zazpíval hlas a zaveršoval do sluchátka.

   Zasmála jsem se ulehčeně (tedy nešílím), tak se omlouvám za svou nepozornost, řekla jsem omluvně. Nestačila jsem ani položit sluchátko a z telefonu se ozvalo: Načpak tolik omlouvání, moje milá, milá paní. Bylo mi svátkem, nikoli pátkem dnes.

   Nepamatuji se, kdy mi naposledy takhle hezky začal den. Děkuji neznámému zpěvákovi, jehož příjmení jsem přeslechla. Bylo mi dobře po celý ten páteční den. Moji blízcí mají nyní o zábavu postaráno. Zapomínám, ztrácím paměť, ale tento rozhovor jsem si zapamatovala díky častým repeticím některých slov. Prý na mě začnou zpívat...

Ludmila Svátková